ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: ליאור אל-חי
  חדשות • 10.10.2021
  החשוד ברצח ליטל יעל מלניק: אדוארד קצ'ורה
  למרות מאבקם של עורכי דינו – בית המשפט התיר לפרסם את פרטיו של האח מבית החולים הפסיכיאטרי שנעצר בחשד לרצח הנערה בת ה־17 • היום יעלו בני משפחתה של ליטל יעל לקברה • "פחדתי שמשהו רע יקרה מהקשר הזה", אמרה סבתה לודמילה • האחות, רות: "ניצל את מצוקתה הקשה ואת התמימות של אחותי"
  ליאור אל־חי ואיתן גליקמן

  היום אמורים בני משפחתה של ליטל יעל מלניק (17) ז"ל – אחותה הבכורה רות, הסבתא לודמילה והסבא בוגדן – לעלות לקברה, רגע אחרי שאתמול הותר לפרסום שמו של החשוד ברציחתה, אדוארד קצ'ורה (49), שעובד כאח במרכז הרפואי לבריאות הנפש "מעלה הכרמל" בטירת־כרמל, שבו הייתה מלניק מאושפזת.

   

  שמו של קצ'ורה היה מוכר היטב לאחות רות ולסבתא לודמילה. "גם אני וגם סבתא מכירות את שמו היטב", אמרה אתמול רות בדמעות. "הרי הוצאנו נגדו בבית המשפט בחדרה צו הרחקה מליטל – שעדיין נמצא בתוקף. עובדת סוציאלית ליוותה אותנו כשעשינו את זה. למה, אם לטענתו אחותי הגיעה אליו, הוא לא צילצל ואמר: 'אסור לה להיות כאן, יש צו הרחקה נגדי, אסור לי להיפגש איתה בכלל’?".

   

  "חשדתי בקשר שלהם", סיפרה אתמול לודמילה. "פחדתי שמשהו רע יקרה, ולכן רציתי את צו ההרחקה. ובאמת – הנורא מכל קרה".

   

  אתמול, לבקשת חוקרי ימ"ר חוף שחוקרת את הרצח, התיר בית משפט השלום בחיפה לפרסם את שמו של קצ'ורה, תושב קריית־מוצקין. השופטת, ג'אודה בסול, גם הורתה על הארכת מעצרו בשמונה ימים נוספים.

   

  ליטל יעל מלניק ז"ל
  ליטל יעל מלניק ז"ל

   

   

  בחקירתו טען קצ'ורה שבינו לבין הנערה "נרקם סיפור אהבה", והתעקש שבזמן אשפוזה בבית החולים הפסיכיאטרי שבו הוא עובד לא קיימו יחסי מין. בנוסף טען קצ'ורה שלא רצה במותה.

   

  ראש צוות החקירה, רב־פקד תומר קסלסי, אמר אתמול בדיון שקצ'ורה נחקר כבר ארבע או חמש פעמים, ולא תמיד מסר גרסה, אלא גם שמר על זכות השתיקה.

   

  "בשבוע האחרון בוצעו עשרות פעולות חקירה נגד החשוד", אמר קסלסי והוסיף: "ככל שהחקירה מתקדמת נפתחה תיבת פנדורה ומגלים חומרי חקירה מזעזעים ומחרידים על אופן ביצוע העבירות והתנהלותו כלפי המנוחה. מדובר באחד המקרים המזעזעים שידענו בשנים האחרונות".

   

  לשאלת סנגוריו של קצ'ורה, עורכי הדין אלון נשר ובוריס שרמן מהסנגוריה הציבורית, אישר רפ"ק קסלסי שבוצע שחזור של הרצח, אך סירב לענות האם הנערה נקברה באתר הבנייה בעודה בחיים.

   

  הסנגורים טענו שהמחלוקת בין גרסת קצ'ורה לבין גרסת המשטרה היא מצומצמת מאוד, וביקשו לשחרר את קצ'ורה למעצר בית עם אזיק אלקטרוני, בטענה שאין לו עבר פלילי או יכולת לשבש את החקירה, אך השופטת דחתה את בקשתם.

   

  הסנגורים עירערו לבית המשפט המחוזי בחיפה על החלטת השופטת להתיר את פרסום שמו של קצ'ורה, אולם השופט המחוזי דאוד מאזן כתב בהחלטתו: "עיקרון פומביות הדיון משתרע לא רק על ההליך ועל הנטען בו אלא גם על זהותם של הצדדים המעורבים".

   

  השופט ציין שקיבל מסמך רפואי המתאר את סערת הרגשות של בניו של החשוד והפגיעה הפוטנציאלית בהם אם שמו יתפרסם - אך קבע: "בנסיבות הקיימות אין מניעה לפרסום שמו בניסיון לעודד מתלוננות נוספות שלא נחשפו עד כה לפנות לרשויות".

   

  העבירות המיוחסות לקצ'ורה הן: רצח חסר ישע או קטין; בעילת קטינה בת 16 עד 18 תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך, השגחה או תוך הבטחת שווא לנישואין; הפרת צו בית המשפט שנועד להגן על אדם; ושיבוש מהלכי משפט.

   

  בני משפחתה של מלניק דחו אתמול בתוקף את גרסתו של קצ'ורה. "לא אוותר לחלאה שמספר סיפורים על אהבה בין אחותי לבינו", אמרה רות. "הוא פשוט הרס את חיינו וניצל את המצוקה והחולשה של אחותי. "לא היה שום סיפור אהבה ביניהם. הבנתי שיש פרטים רבים לגבי הרצח שאסורים עדיין בפרסום והם נורא קשים. אנחנו מחכים לעדכונים מהמשטרה. מחר אני אבטיח לאחותי, מעל קברה, שלא אשקוט ולא אנוח עד שהצדק ייצא לאור ועד שמי שניצל את מצוקתה הקשה ואת התמימות שלה ישלם מחיר כבד מאוד".

   


  פרסום ראשון: 10.10.21 , 23:33