ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  איור: גיא מורד
  ממון • 11.10.2021
  צריכים לחדש דרכון? אתם בבעיה - התורים הפנויים הם רק בסוף דצמבר
  מאז הקורונה יש להזמין תור לחידוש דרכון ומדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית • לקוחה: "עברתי סניף סניף ואין תור פנוי" • רשות האוכלוסין: "אנו חווים עומס גדול מהרגיל"
  מאת איריס ליפשיץ־קליגר

  מי שתיכנן לצאת לחו"ל בקרוב ונאלץ לחדש דרכון מגלה בימים אלה שהמשימה לא פשוטה כלל. רבים מתלוננים על כך שמשרדי ההגירה והאוכלוסין אינם ערוכים לחדש דרכונים בתוך זמן סביר ונאלצים להמתין לפעמים גם שלושה חודשים.

   

  עד משבר הקורונה זו הייתה פעולה פשוטה: ממלאים טפסים, משלמים אגרה שולחים את הדרכון הישן בדואר ומקבלים חזרה דרכון בתוקף. אבל כיום אי־אפשר לחדש דרכון בלי להגיע פיזית, לאחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה בתיאום תור מראש באתר. רבים אומרים שלמצוא תור כזה זו משימה בלתי־אפשרית.

   

  אלפי שקלים בנתב"ג

   

  יעל מהמרכז, אמא לשלושה, אמרה ל"ממון" שהגיעה ליאוש והסכימה בלית ברירה לנסוע גם לקצרין אם יתפנה שם תור. "זה הזוי. ארבעה ימים אני יושבת על המחשב ומתעסקת רק בלמצוא תור פנוי לחידוש דרכון לי ולילדיי. התור היחידי שהצלחתי למצוא היה באמצע דצמבר. עברתי סניף סניף בערים כדי לנסות לדוג משהו ולהצליח לממש טיסה אחרי שנתיים שלא יצאנו מהארץ. עכשיו, כשכבר אפשר לטוס למגוון יעדים, לא ייתכן שברשות האוכלוסין וההגירה לא מוצאים פתרון לתקלה הזאת".

   

  לדבריה, פשוט אין תורים. "יש סניפים שמקבלים קהל בשעות קצובות רק בימי שני ורביעי, ובלשכות הגדולות בערים הגדולות אי־אפשר למצוא תור בתקופה הקרובה. למעשה מאלצים אותנו להשתמש בשירות המיוחד של חידוש דרכון בנתב"ג בעלות של 820 שקל למבוגר ו־425 שקל לילד. זה אלפי שקלים למשפחה כדי לחדש דרכון ולטוס לחו"ל".

   

  אורלי מהשרון אמרה: "יש מושג חדש שלמדתי, 'חידוש דרכון מזורז', אם אתה צריך בדחיפות דרכון עד שישה שבועות. אמרתי בסדר, שיקראו לזה כך, העיקר שיהיה תור פנוי ונעשה מזורז, אבל אי־אפשר למצוא תורים פנויים".

   

  בבדיקה שעשינו לא הצלחנו לשריין תור לחידוש דרכון לפני סוף דצמבר. כדי לקבוע תור יש להיכנס לאתר שמתנהל בצורה די מיושנת. צריך להזין בכל פעם מחדש את כל הפרטים ולחזור על הפעולה מההתחלה במעבר לחיפוש תור בלשכה בעיר אחרת. בלשכות הגדולות כמו תל־אביב אין על מה לבנות על תור בקרוב".

   

  לבדוק תוקף מראש

   

  מרשות האוכלוסין נמסר: "לשכות הרשות פתוחות בכל ימי השבוע. באחרונה אנו חווים עומס גדול מהרגיל, עם התגברות הטיסות לחו"ל והתגברות מספר הבקשות לכניסת זרים לישראל. מי שנדרש להגיע, עומדים בפניו תורים פנויים בשבועות הקרובים. חידוש דרכון נדרש כחצי שנה לפני סיום תוקפו, ואנו ממליצים לציבור לבדוק את התוקף ולקבוע תור בהתאם. אנו מצפים שעם ההקלה על כניסת זרים יוקל העומס הכבד המוטל על עובדי הלשכות והם יתפנו לטיפול בחידוש דרכונים לישראלים המבקשים לצאת לחו"ל".