ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 11.10.2021
  שישה כדורים תועים, שישה קורבנות תמימים
  ילד בן תשע שיצא לשחק בחוץ, אמא לעשרה שהשקיפה מחלון ביתה, צעירה שחלמה ללמוד ולהצליח, מהנדס שהתחתן לאחרונה, רופא בתחילת דרכו וצעיר נשוי ואב לילדים קטנים • כולם היו אזרחים נאמנים ואנשים עובדים שחיפשו חיים שקטים, כולם נהרגו מכדורים שנורו במהלך מלחמות הפשע בחברה הערבית • בני משפחותיהם כואבים וזועמים: "אין דבר כזה כדורים תועים, מדובר בכדורי רצח"
  חסן שעלאן

  103 בני אדם נרצחו בחברה הערבית מתחילת השנה כתוצאה מהמלחמות בין ארגוני הפשיעה הרצחניים. סיפורם של שישה מהם מקומם ומתסכל במיוחד: הם היו אזרחים תמימים ונאמנים, אנשי משפחה שהייתה להם שאיפה אחתלחיות בשקט. כדורים תועים שנורו על ידי פושעים נתעבים או במהלך סכסוכים שאינם קשורים אליהם חיסלו את חלומותיהם. בין הקורבנות הללו גם ילד בן תשע.

   

  הקורבן האחרון ברשימה העצובה הזו הוא עאסם סלטי (28) מנצרת שנרצח בשבת האחרונה בעת שביקר אצל הורי אשתו בכפר עילוט. הוא שמע יריות, יצא החוצה כדי לבדוק מה קורה ונפגע מכדור תועה. עאסם התחתן לפני מספר חודשים בלבד. בדיעבד התברר כי הירי בוצע במסגרת סכסוך טפשי בין שתי קבוצות נערים הקשור בענייני כבוד. הם הסתכלו זה על זה במבטים נוקבים, וכל צד ראה בכך פגיעה ברגשותיו. ראש המועצה, שהיה מודע למתיחות בין הקבוצות, הפציר בצדדים לדבר ולהגיע להבנות מבלי להגיע לאלימות. אבל הם לא שעו לבקשותיו והעדיפו את הדרך הרצחנית.

   

  "איבדנו גבר נהדר"

   

  מוחמד אבו ראס, אביו של אשתו, סיפר אתמול בכאב: "איבדנו גבר נהדר. עאסם לא היה רק בעלה של בתי אלא כמו בני. ביום המקרה הוא היה בבית שלי. כששמענו יריות יצאנו לראות מה קורה, ואז עסאם נפגע ונפל. שאלתי אותו מה קרה והוא אמר: 'נפגעתי ברגל'. בסופו של דבר התברר שהוא נפגע בבטן ובגלל זה איבד למרבה הצער את חייו".

   

  לדבריו, עסאם עבד כמהנדס בחברה השייכת לאביו. "מדובר באדם שאהב לעזור לאחרים, לקח תמיד יוזמה לעשות מעשים טובים ותמיד היה עם חיוך על הפנים. הבת שלי לא מצליחה לעכל שהוא נהרג. הוא אהב אותה מאוד, וראינו ממנו רק טוב. האובדן מאוד קשה. אני חייב לציין שאין דבר כזה כדורים תועים. כל מי שמשתמש בנשק בדרכים האלה יודע שהוא יכול לרצוח אנשים. הכדור שרצח את עאסם יכול לרצוח עוד קורבנות".

   

  איאד דבדוב (32), תושב ג'דידה־מכר, נורה למוות לפני כשבועיים. בעת שצעד ברחוב נורו יריות לעבר אדם אחר, אחד הכדורים פגע בו וגרם למותו. איאד, שעסק בעבודות עפר, היה נשוי ואב לשני ילדים.

   

  נג'אח אבו־עראר (49), אם לעשרה ילדים מהיישוב ערערה שבנגב, שעבדה כמטפלת, שילמה גם היא בחייה בגלל קטטה שלא היה לה חלק בה. האירוע התרחש בחודש יוני. היא שמעה יריות, ביקשה מילדיה להיכנס מיד הביתה, הביטה החוצה – ואז פגע בה כדור.

   

  יוסף אלחלבי בן התשע, תושב מחנה הפליטים שועפט שבמזרח ירושלים, שיחק עם חבריו מחוץ לבית הוריו. באותם רגעים פרצה תגרה באזור, שבמהלכה נורו יריות. אחד הקליעים פגע בילד למוות. האירוע התרחש בחודש מאי.

   

  חודש קודם לכן, באפריל, שילמה את המחיר מרים תקרורי (21) מוואדי ג'וז שבמזרח ירושלים, צעירה שעתידה היה לפניה ושתיכננה ללמוד. כשהייתה בבית פרצה בחוץ קטטה. היא שמעה את הקולות, צפתה באירוע מחלון ביתה ונהרגה מכדור תועה.

   

  "החדר נשאר ריק"

   

  אמה, עאישה תקרורי, אמרה אמש בדמעות: "אנחנו עדיין לא מעכלים שאיבדנו את מרים היקרה. היא תמיד אמרה לי, 'אמא, אני רוצה ללמוד ולהגיע להישגים גדולים'. לצערי היא מתה לפני שהצליחה להגשים את החלום שלה. בכל פעם שאני שומעת על רצח מכדור תועה אני בוכה והלב שוב נקרע. החדר של הבת שלי כעת ריק, קשה להיכנס לתוכו בלי לחבק אותה".

   

  בפברואר השיגו הכדורים התועים את ד"ר אחמד חג'אזי (33) מהכפר טמרה שבצפון. חג'אזי, שעבד בבית חולים, היה בביתו כאשר שמע יריות. בדיעבד התברר כי כוח משטרה הוזעק לכפר לאחר שעבריינים איימו לפגוע בכלי רכב. בין הצדדים החלו חילופי אש, ואחמד, שיצא כדי לראות מה קורה, נהרג מכדור תועה.

   

  ג'בר חג'אזי, אחיו, אמר אתמול בתסכול כי הרשויות בישראל מעניקות טיפול ויחס שונה אם מדובר בנפגעים ערבים: "אם שמו של הקורבן היה אלי או איציק הכל היה נראה אחרת". הוא אמר כי לפי תחושתו יש גופים ממשלתיים המעוניינים בהמשך האלימות והרצחנות בחברה הערבית כדי שהיא לא תוכל להתקדם, ללמוד, להגיע להישגים. הוא התריע: "היום הכדורים מופנים נגד האזרחים הערבים, מחר הם יפגעו ביהודים אם תופעת האלימות הזאת לא תמוגר. לנו אין אפשרות להילחם בפשיעה המשתוללת, הפתרון הוא בידיים של הממשלה".

   

  יש להדגיש כי רבים נוספים מהנרצחים בחברה הערבית אינם פושעים אלא אזרחים נאמנים שנופלים קורבן לאלימות, למשל נשים שנרצחות בשל מה שמכונה "חילול כבוד המשפחה".

   


  פרסום ראשון: 11.10.21 , 22:52