ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: מארק ישראל סלם
  חדשות • 19.10.2021
  זוכרים, מפולגים
  יום הזיכרון ה־26 לראש הממשלה יצחק רבין הפך ליום של התכתשויות פוליטיות ותזכורת חיה לקיטוב המסוכן • נתניהו, שנעדר מהטקס הממלכתי בהר הרצל, אמר במליאת הכנסת: "כשבאתי שאלו למה באתי ועכשיו, כשאני כבר לא מחויב לפרוטוקול, שואלים למה הוא לא בא" • לפיד תקף: "בלי נס הממשלה, צאצאיו האידאולוגיים של יגאל עמיר היו שרים" • נכדו של רבין: "שלטון העם ניצח את היחיד" • בליכוד לא נשארו חייבים: "בדיוק ההפך"
  איתמר אייכנר ועמיחי אתאלי

  26 שנה אחרי הרצח הפוליטי הנורא של ראש הממשלה בידי המתנקש יגאל עמיר, הפך יום הזיכרון ליצחק רבין לקרקס שבו הציגו הפוליטיקאים את תפארת הקיטוב הישראלי. שיאם של העימותים היה בנאומים במהלך המליאה המיוחדת בכנסת לזיכרו של רבין. שר החוץ יאיר לפיד נשא דברים ואמר כי "יש קו ברור בין רצח רבין לשנה האחרונה, שניהם חלק מהמאבק הישראלי הגדול. הוא לא בין ימין לשמאל, הוא בין אנשים שמאמינים בדמוקרטיה לבין אנשים שמנסים להרוס אותה".

   

  לפיד המשיך ואמר כי "רבין לא נרצח בידי הימין. ימין אמיתי הוא דמוקרטי. רבין נרצח בידי מי שלא היה מוכן לקבל את הדמוקרטיה הישראלית. יגאל עמיר רצה לרצוח את הדמוקרטיה. צאצאיו האידיאולוגיים של יגאל עמיר יושבים היום בכנסת, מקבלים לגיטימציה, אורחים בכל האולפנים. אם לא חוללנו את הנס של ממשלת השינוי הם היו עכשיו בממשלה". בתגובה על הדברים נטשו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ', אופיר כץ ואבי מעוז את האולם.

   

  בישיבה בכנסת השתתף ונאם גם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו - שבחר שלא להגיע לאירוע הזיכרון הממלכתי שהתקיים מוקדם יותר בהר הרצל. "כבר 26 שנים, שנה אחר שנה, שיש מי שמשתמש בימי הזיכרון ליצחק רבין כדי לנגח חלק עצום מהעם ואת מי שמייצג אותו", אמר נתניהו, "במשך כל השנים שמעתי באירועים האלה דברים פוגעניים ושקריים על המחנה שאותו אני מייצג וגם עליי אישית; אבל חרקתי שן, הבלגתי, ולמרות העוינות מילאתי את חובתי להיות שם כראש ממשלה, בהתאם לפרוטקול הממלכתי. כמובן שכשבאתי שאלו למה באתי ועכשיו כשאני לא ראש ממשלה וכבר לא מחויב לפרוטוקול, שואלים למה הוא לא בא".

   

  "אני מבקש להבהיר דבר אחד: אנחנו לא מחליפים את דעותינו על מנהיגי המדינה בהתאם לאופנת הזמן ופקודת התקשורת. אנחנו גם לא חושבים שאפשר להחליף את המושגים של חוקיות ולגיטימיות. הממשלה חוקית לכל דבר, אבל יש מי שאמר פה שלהקים ממשלה עם 10 מנדטים - לא עם שישה - זה לא לגיטימי ולא דמוקרטי. ואני מפנה את זה לתשומת ליבו של ראש הממשלה החליפי שמי שאמר את זה, זה מי שיושב לידו. אז אל תטיף לנו על דמוקרטיה, על לגיטימיות, מוסר או ממלכתיות".

   

  יאיר לפיד | צילום: אלכס קולומויסקי
  יאיר לפיד | צילום: אלכס קולומויסקי

   

   

  שר הביטחון בני גנץ אמר: "בימים הללו של תהפוכות אזוריות ואתגרים ביטחוניים, חובתנו לחזק את היסודות שהניח רבין ולשפר את היחסים עם כל השותפים במרחב כדי לבנות שלום. שלום בין עמים, שלום בין אנשים. עלינו ללכת בדרך זו גם עם שכנינו הפלסטינים שאינם הולכים לשום מקום ועליהם להכיר בכך שאנחנו כאן לתמיד. בצילו של פילוג איבדנו את היכולת להתווכח באופן ענייני ואני מציע שניזהר בכך גם היום. מיריבים פוליטיים הפכנו זה את זה לאויבים ואני מציע שניזהר בכך גם היום. פשענו, חטאנו, ושלוש יריות העירו אותנו וכדאי מאוד שנשאר ערים".

   

  ח"כ סמוטריץ' הגיב: ‏"לשמוע את הנאום הממלכתי של גנץ, להשוות אותו למסע השנאה וההסתה המופרע של לפיד, ולהבין למה גנץ נפרד מלפיד בהזדמנות הראשונה. איזה הבדל".

   

  ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: "אני מקווה שלמדנו שאם חלילה נקום איש על רעהו פה במדינה הטובה שלנו, אם ניתן לשנאה לחלחל ולחצוץ בינינו; אם ניתן להכללות להשתלט על השיח בינינו - נאבד חלילה את המדינה שלנו. אנחנו, הדור הזה, שרובנו כבר נולדנו במדינת ישראל, לוקחים אותה כדבר מובן מאליו. ישראל היא לא מדבר מובן מאליו. אנחנו חייבים כל פעם לא רק לפעול לביצור ביטחונה של המדינה כלפי חוץ, אלא להבין שאיבדנו בעבר את הבית שלנו מבפנים".

   

  ח"כ איתמר בן גביר אמר שלא התשתתף בטקס כי "השמאל לא למד את הלקח מרצח רבין. הם ממשיכים להסית נגד ציבור שלם".

   

  יונתן בן ארצי, נכדו של רבין | צילום: רפי קוץ
  יונתן בן ארצי, נכדו של רבין | צילום: רפי קוץ

   

   

  מוקדם יותר כאמור התקיים בהר הרצל בירושלים טקס האזכרה הממלכתי לזכר רבין, שנרצח ב־4 בנובמבר 1995 בתום עצרת תמיכה בתהליך השלום בתל־אביב. באירוע הזיכרון נכחו ראש הממשלה בנט, נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ראש השב"כ רונן בר ועוד. בתחילת הטקס נאלץ הרמטכ"ל אביב כוכבי לעזוב לזמן קצר בשל אזעקה שנשמעה בעוטף עזה ובהמשך התבררה כאזעקת שווא.

   

  בתו של ראש הממשלה המנוח, דליה רבין, אמרה: "הייתי סוגרת את הטקס אחרי הדברים הכל כך מרגשים ששמענו מפי הנשיא וראש הממשלה. היה שווה לסבול 26 שנים כדי לשמוע את הדברים שלכם".

   

  את אירועי הזיכרון לראש הממשלה ושר הביטחון רבין ז"ל - פתח טקס האזכרה הממלכתי "נר יצחק" בבית הנשיא במעמד נציגי משפחת רבין. "רבין היה מנהיג מזן אחר", אמר הנשיא הרצוג, "יום הזיכרון הזה נועד לצלצל באוזני כולנו, שנה אחר שנה לדיראון עולם, את משמעותו של רצח פוליטי במדינת ישראל הריבונית. היום הזה נועד להזהיר את כולנו, שוב ושוב, מפני הקיצוניות הנוראה אליה אפשר להגיע כשמחלוקות מהותיות ולגיטימיות עוברות צד והופכות לשנאה, שמלובה בהסתה בלתי פוסקת".

   

  הרצוג העביר מסר לנבחרי הציבור בהווה: "אנחנו, נבחרי הציבור ומשרתיו, הראשונים שמוטלת עליהם חובת המתינות, הזהירות וההרגעה. המילים שלנו ושל מקורבינו הן חומר הבעירה המהיר והחזק ביותר עבור פעילי המקלדת ובריוני השטח".

   

  בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי
  בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי

   

   

  במהלך הטקס התייחס נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, להקמת הממשלה בראשות נפתלי בנט לפני כארבעה חודשים ואמר: "אחרי שנים של הסתה מאז הרצח, שלטון העם ניצח את שלטון היחיד. בשנים האחרונות הפילוג, הסגנון והשפה גרועים בהרבה מאלו של אז". בליכוד הגיבו לנאומו של בן ארצי: "שלטון העם ניצח את שלטון היחיד? בדיוק ההפך. זה היחיד שהונה את העם כדי לגזול ממנו את השלטון".