yed300250
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 20.10.2021
  מכת מדינה
  מספר הקורבנות במגזר הערבי יותר מהכפיל את עצמו בתוך שש שנים • פחות מרבע ממקרי הרצח פוענחו על ידי המשטרה • והטרגדיה מתפשטת על פני כל ישראל: גובה את חייהם של גברים ונשים מהנגב ועד הצפון, במהירות מבהילה • כך נראית הבעיה הכי מדממת של הממשלה על המפה • אחרי רצח שני באום אל־פאחם בתוך יממה, ו־108 קורבנות מתחילת 2021, הגיע הזמן למצוא לה פתרון
  חסן שעלאן

  עמרו מוחמד מקלד ג'בארין, בן 26, הפך אתמול לקורבן ה־107 בחברה הערבית מתחילת השנה. בתיעוד מזירת הרצח נראה ג'בארין נוסע לאחור כדי להימלט מהיורים, נתקע ברכב אחר ‑ ולאחר מכן יוצא מרכבו ונס על נפשו. זה לא עזר לו. רכב שדלק אחריו השיג אותו, והיושבים בתוכו ירו בו למוות. אדם נוסף שישב עימו ברכב הצליח להימלט, ולבסוף נפצע באורח קשה.

   

  הרצח של ג'בארין הוא השני שמתרחש באום אל־פאחם ביממה מדממת אחת: יממה אחת מתוך שנה מדממת לא פחות, שבה מספר הקורבנות מטפס בקצב מדאיג, מבלי שהמדינה מצליחה לעצור את האלימות המשתוללת. במחאה על הרציחות, בתי ספר ועסקים בעיר ישבתו היום ‑ ובשבת יפגינו התושבים מול תחנת המשטרה המקומית. אום אל־פאחם סופרת כבר שמונה קורבנות מתחילת השנה ‑ והיא שנייה רק למזרח ירושלים במספר מקרי הרצח במגזר. אף אחד מהמקרים לא פוענח.

   

  אמש נרצח תושב כפר־קאסם ברשות הפלסטינית, וגופתו אותרה ליד אולם חתונות באזור אריאל. בכך עלה מספר הקורבנות במגזר ל־108 ב־2021.

   

  הפחד ברחובות אום אל־פאחם מורגש בכל פינה, וגם בעיניים של התושבים. ח'ליל, בנו של תושב העיר מוחמד ג'עו, נרצח ביום שלישי בבוקר כשהיה בדרכו למקום עבודתו. "בני יצא לעבודה, ובדרך הזהירו אותו בגלל רכב חשוד שרודף אחריו", מספר מוחמד. "גם התקשרו אליו וביקשו ממנו להתרחק. הוא הגיע לרכב שאוסף אותו, ואז רכב התקרב אליו וירדו ממנו שני חמושים. בני ברח. ירו לעברו ופגעו בו בפלג הגוף התחתון. כשהתקרבו אליו רצחו אותו. שמעתי מאדם שהיה שם שבני אמר לרוצחים: 'מה אתם רוצים ממני. תשאירו אותי בחיים'. הם לא הקשיבו לו".

   

  ח'ליל הוא הנרצח השישי במשפחה. ב־2018 נרצחו שפיק אבו מקלד, דודו של ג'בארין, ופרסאן אבו מקלד - אחיינו של ג'בארין. השניים, בני 40 ו־13, נורו למוות במסיבה שנערכה לקראת חתונה באום אל־פאחם. חמישה גברים אחרים נותרו משותקים מאירועי ירי.

   

  "בני אדם ישר ומכובד", מוסיף מוחמד בכאב. "הם רוצחים אותנו בדם קר, ללא שום סיבה. המדינה, המשטרה, ראש הממשלה ‑ כולם יודעים מי הרוצחים, אבל שומרים על שתיקה.

   

  “שאלנו את המשטרה למה אין מעצרים, ולצערי אין תשובות. מזלזלים ומתחמקים כאילו לא קרה כלום. המשטרה מפזרת הבטחות באוויר כדי להרגיע. אם לא יעצרו את הרוצחים, הם ימשיכו לרצוח".

   

  טארק, בנו של זיאד ג'עו, נרצח לפני מספר חודשים. "איבדתי את בני שחזר מבית החולים יחד עם בנו שנולד", הוא מספר. "יש לנו באום אל־פאחם אקדמאים ואנשי מקצוע מוסמכים שיכולים לבנות עתיד טוב יותר לעיר. אבל אנחנו בתקופה שבה הטרור הפלילי השתלט עלינו. אנשים זדוניים ונבזים, סוחרים בחייהם של חפים מפשע, מחפשים נקמות בכל מחיר. הם עכברים".

   

  עמרו מקלד ג'בארין נרצח ליד ביתו של הייתם מחאמיד באום אל־פאחם. "שמעתי את הנרצח לפני מותו כשהוא מבקש עזרה", משחזר הייתם. "ישר הלכתי אליו וניסיתי לעזור לו, אבל לא הספקתי. אחרי האירוע הזה הילדה הקטנה פחדה מאוד, ולא רצתה ללכת לבית הספר".

   

  גם דאהוד מחאמיד מתגורר בשכונה שבה בוצע הרצח. "התעוררתי מהירי, וזה היה מאוד מפחיד", הוא מספר. "האלימות באום אל־פאחם משתוללת והמצב בלתי נסבל. חייבים לעשות לזה סוף. יש כאלה שחושבים לעזוב את העיר ולנסוע לחו"ל בגלל הפשע כאן. אני אחד מהם, בגלל שאני יכול להיות הקורבן הבא".

   

   


  פרסום ראשון: 20.10.21 , 23:36
  yed660100