ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: קובי קואנקס
  חדשות • 25.11.2021
  החשש: זן אפריקאי חדש
  לזן שזכה לשם B.1.1529 יש עשר מוטציות לא מוכרות • כדי שלא ינחת בארץ, ראש הממשלה הורה להגדיר כמדינות אדומות את דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק ונמיביה • השבים מהן ישהו במלוניות לפחות שבוע • מבצע חיסוני הילדים: רק 5.3% מבני 5־11 התחסנו או קבעו תורים
  איתמר אייכנר ואדיר ינקו

  עוד לא התאוששנו מהחרדות שגרם לנו זן הדלתא, והנה מגיע האויב הבא: זן חדש של נגיף הקורונה שהתגלה בדרום יבשת אפריקה, אשר נקרא B.1.1529.

   

  מדענים מקומיים טוענים כי הזן החדש כולל לפחות 10 מוטציות לא מוכרות, לעומת שתי מוטציות בלבד של נגיף הדלתא, וייתכן שיש לו יכולת הדבקה מוגברת. בשבועות האחרונים זינק מספר הנדבקים בדרום אפריקה מ־106 ביום ל־1,200. החשש הוא שהזן החדש אחראי לכך. כן זוהה הזן במדינות נוספות באיזור. בארגון הבריאות העולמי הביעו דאגה מהזן החדש. מחר אמור להתקיים כינוס של גורמים מטעם הארגון, שמטרתו לקבוע אם יש להגדירו כ"זן מדאיג" שדורש מעקב מיוחד.

   

  בעקבות החדשות המדאיגות מאפריקה קיים אתמול ראש הממשלה נפתלי בנט התייעצות עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ועם בכירי משרדו בנוגע לזן החדש. בתום הדיון נמסר מלשכת רה"מ כי דרום אפריקה, לסוטו, בוטסואנה, זימבבואה, מוזמביק, נמיביה ואסוואטיני הוגדרו כמדינות אדומות וזרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל. כלל השבים לישראל ממדינות אלו, לרבות מחוסנים בחיסון שלישי, יופנו לבידוד במלוניות קורונה למשך שבעה ימים, וישוחררו לאחר ביצוע שתי בדיקות PCR שתוצאתן שלילית. נוסעים שיסרבו להיבדק יחויבו בבידוד שאורכו 14 ימים במלונית קורונה.

   

  במקביל, אנו נמצאים בהימים הראשונים של מבצע החיסונים לבני 5־11 – שממש לא מתאפיינים בנהירה המונית. מעל 20 אלף ילדים בקבוצת הגיל הזו כבר התחסנו, ילדים לא מעטים נוספים קבעו תור, וקצב ההתחסנות אפילו עולה בהדרגה, אך בשורה התחתונה – רק 5.3% מכלל בני 5־11 התחסנו או קבעו תור. ולמרות האחוזים הנמוכים, יש דווקא בשורה טובה: אתמול נרשמה דווקא ירידה קלה במקדם ההדבקה, והוא עמד על 1.08.

   

  "אני לא חושבת שמישהו השלה את עצמו שאנשים יעוטו על המתחמים", אומרת ד"ר אפרת וקסלר, מנהלת תחום רפואת ילדים בקופת חולים מאוחדת, "אני שומעת הורים שאומרים שיחסנו את הילדים, אבל הם מחכים עוד כמה ימים כדי להתבשל עם ההחלטה, לא רוצים להיות ראשונים. זו ההזדמנות להזכיר להם שראשונים הם כבר לא יהיו, כי מעל לשני מיליון ילדים אמריקנים כבר התחסנו, ולא דווחו תופעות לוואי משמעותיות. אני בטוחה שנראה התעוררות. גם בקרב בני הנוער ההתחלה הייתה איטית, ובהמשך הם הגיעו. סביר שנראה תרחיש דומה גם בקרב בני ה־5 עד 11. אנחנו צריכים להשקיע בהסברה ולעזור להורים לקבל את ההחלטה הנכונה".

   


  פרסום ראשון: 25.11.21 , 23:35