yed300250
הכי מטוקבקות
  חיים בעידן של "וולטיזציה" | צילום: באדיבות וולט
  7 לילות • 21.12.2021
  אנשים בינוניים בתקופה בינונית
  'עם הזרם' אמנם לא משתווה לרומן הפולחן של הויסמנס 'להפך', אבל הוא ללא ספק יצירה מבריקה שמעידה לא מעט גם על זמננו
  שרון קנטור

  עם הזרם // ז'וריס־קרל הויסמנס - תרגום: בני ציפר - תשע נשמות - 104 עמ'

   

   

   

  פולנטן מתבאס בעבודה, אין לו עוזרת בית, אין לו כוח לסקס, החברים שלו משעממים והכי גרוע — המסעדות לא ברמה. פולנטן הוא לא רווק תל־אביבי מקליש ב־2021, אלא גיבור הנובלה 'עם הזרם', שכתב הסופר הנערץ ואבי הדקדנס ז'וריס־קרל הויסמנס ב־1882.

   

  את מעמדו כסופר פולחן רכש הויסמנס עם הרומן 'להפך', אולי המבריקה ביצירות ה־Fin de siècle. כמו הדוכס דז־אסנט, גיבורו הזכור של 'להפך', גם פולנטן נרתע מהוולגריות המקיפה אותו והמודרניזציה הסוגרת עליו, אך בהיותו פקיד — בן עניים ש"הסתדר" — הוא אינו נמנה על המעמד שיכול לאפשר לעצמו הסתגרות וסגידה לאסתטיקה כפי שעשה הדוכס. פולנטן, ממש כמונו, נאלץ לשמוע את השיחות הטפלות ולאכול את האוכל הבינוני. כל חייו בינוניים, והוא מתענה באשליית השליטה בגורלו והתקווה לשיפור. פולנטן הוא סאקר של שיווק, את כספו הלא רב הוא מוציא על שלל תוספי תזונה ותרופות אלטרנטיביות, בתקווה שאלו יביאו מזור לגופו ולנפשו (או, כאמור, יעניקו לו אשליית שליטה): "דירתו התמלאה בערב רב של אריזות, צלוחיות, בקבוקונים, בית מרקחת ביתי המונה כל מיני מלחי לימון, זרחות, פחמות, חומצות חלב, גפרות, מלחי יוד ויודיד ברזל, בקבוקי תמיסת פירסון ותמיסת דוורז'י, גלולות דיוסקורידס, טבליות נתרן ארסני וזהב ארסני, שיקויי גנציאן וכינין, עלי קוקה ושורש קלומבה". אך כל אלו רק רוקנו את כיסו ו"השחירו את צוואתו".

   

  "האדם בן התרבות המיר מידה של אפשרות לזכות באושר במידה של ביטחון", כתב פרויד במסה המפורסמת 'תרבות בלא נחת'. אי־הנחת הזאת, ואחיותיה הנוירוזה והחרדה, השתרגו בנפש האדם בסוף המאה ה־19. הרווחה היחסית שהביאה איתה הקדמה, הזמן שהתפנה ממאבק ההישרדות, חשפו דבר נורא: לחיים אין תכלית. הם ריקים ומשמימים. יש בהם רגעי שביעות רצון, זה נכון, דלוחים ותלויים בארוחה מוצלחת יותר או פחות ובשעה שבה הדלקת את החימום בבית.

   

  פולנטן מבכה את הספונטניות והמסתורין, את הארציות והטבעיות, הניגפים מתחת לגלגלי הזמן ותנופת הבנייה: "הכל נעלם; לא עוד סבך או שיח, לא עוד עצים, רק אינסוף קסרקטינים עד למלוא העין; ובתוך פריז זו חש פולנטן זרות וחרדה". החליפו את "פריז" בתל־אביב, או בכפר־סבא, או בישראל — והנה לכם, גם אתם פולנטן. "בוקר אחד, ברחוב גרנל, הבחין במאפיית עוגות חדשה והתיישב בה. שלט בוהק באותיות נחושת שהודבק לחלון בישר: 'ארוחות במשלוחים לבית הלקוח'. פולנטן נתקף סחרחורת. האמנם עומד להתגשם סוף־סוף חלומו המיוחל כל כך לקבל את ארוחותיו הביתה?"

   

  כמו פולנטן ממש, ככל שהמרחב הציבורי הופך גס, אלים ומנוכר, כך אנחנו משוועים לוולטיזציה של העולם — כשזו, בתורה, הופכת את המרחב לאלים עוד יותר. פולנטן, שהשיטוט העירוני, ה"פלאנריזם", היה אהבתו הגדולה, חדל גם ממנה, ומבכר להסתגר. לצד ההזדהות, מעורר גיבור זה, המחפש בנרות את המסעדה הסבירה והחיים הנסבלים, גם אי־נוחות, בוז ורתיעה. האם זה הבוז שאנו חשים כלפי עצמנו? כלפי הפולנטן הבינוני שבתוכנו?

   

  הבבואה שמציב הויסמנס הופכת מביכה אף יותר כשהוא שם בפי גיבורו את האמת על הסצנה הספרותית של זמנו: "וכל אותם שירים נקראו בחוג החברים המצומצם, והכותבים האומללים רוו נחת. אלי הטוב! ליבם לא נהה אחר פרסום מהדהד ולא אחר הצלחה במכירות; הספיקו להם התשואות הצנועות של כמה עדיני נפש ואנשי ספרות, ושום דבר לא אירע — אף לא שמץ של הערכה. זעיר פה וזעיר שם, דבר שבח בנאלי על דפי עיתון זניח, איגרת מגוחכת בכתב ידו של רב־המשוררים הנשמרת בקפידה, וזה הכל. מה שעצוב מכל, אמר פולנטן בליבו, שלא נותר לאותם אומללים אלא להתמרמר על קהלם, שהרי אין צדק בספרות; שיריהם אינם טובים יותר או גרועים יותר מאלה שזכו להימכר ושהכניסו את מחבריהם לאקדמיה הצרפתית". לראש עולים כל אותם אירועי ספרות חביבים בישראל של המאה ה־21, שהם כאורגיה מנומסת ומעוטת משתתפים של פרגון הדדי ורכישות צולבות בין מו"לים זעירים ומשוררי קרנות.

   

  בני ציפר, שתירגם גם את 'להפך' הוא היחיד, כנראה, שיודע לשמור על סלסולי השפה ההויסמנסית המפורכסת, השופעת עד בחילה. יחד עם אחרית דבר מבריקה של העורך והמו"ל אוריאל קון — 'עם הזרם' הוא קריאה מצוינת. זו אולי אינה קריאת חובה כמו 'להפך' (כרמל, 1998), אך היא קריאה יותר אפשרית: קצרה יותר, תובענית פחות, מוזרה פחות, מעוררת הזדהות ומתפשרת יותר. אנחנו בכל זאת אנשים בינוניים בתקופה בינונית. זה המצב. •

   


  פרסום ראשון: 21.12.21 , 19:48
  yed660100