ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  באדיבות אתר פאנט
  חדשות • 11.01.2022
  הנטיעות והמהומות
  תושבי הפזורה הבדואית מוחים על נטיעות שלטענתם נעשות בשטחים פרטיים • רע"מ מאיימת: "קשה להמשיך כך את השותפות הקואליציונית" • לפיד ביקש לעצור את הנטיעות לצורך "היערכות מחדש" • נתניהו, שבעצמו בלם מהלך דומה לפני שנתיים: ”אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל”
  אילנה קוריאל, יובל קרני ואליאור לוי

  כוחות גדולים של משטרה פעלו אתמול לפיזור התפרעויות קשות באזור שגב שלום במסגרת מחאת הבדואים על נטיעות קק"ל בשטחים שלטענתם הם פרטיים. בעקבות המתיחות באזור הנגב, מאיימת רע"מ במשבר קואליציוני.

   

  במהלך המהומות אתמול רכבת נוסעים נאלצה לבלום לאחר שהונחו אבנים על המסילה. בנוסף, אוטובוס וכלי רכב נרגמו באבנים בכביש 25, וצירים אחרים נחסמו. בהפרת סדר שהתפתחה נעצרו 18 חשודים. שני שוטרים נפצעו קל מפגיעת אבנים. היום ישבתו בתי הספר בכפרים הלא מוכרים ובמועצות האזוריות נווה מדבר ואל־קסום.

   

  יו"ר רע"מ מנסור עבאס הודיע אתמול כי סיעתו לא תתייצב להצבעות בכנסת עם הקואליציה בעקבות מחאת הבדואים על נטיעות קק"ל, סמוך ליישוב הבדואי סעוה באזור באר־שבע. "זו מחאה על התנהלות הקואליציה בעניין הבדואים בנגב", אמרו ברע"מ, "בקואליציה לא עושים שום מאמץ לעזור לעבאס לתחזק את השותפות". בשיחות סגורות אמר עבאס: "קשה להמשיך ככה את השותפות".

   

  יו"ר יש עתיד יאיר לפיד קרא לעצור את הנטיעות לצורך "היערכות מחדש". לפיד אמר: "12 שנה של הפקרת הנגב והזנחת הבעיה הבדואית לא יבואו לפתרון ביום אחד. מדינת ישראל צריכה לטעת עצים על אדמות המדינה, אבל לא חייבים לפגוע בפרנסתם של תושבי האזור. כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב־2020, אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש. ממשלת השינוי מחויבת לפתור את בעיית הבדואים ולהביא להסדרה בנגב".

   

  הפרות הסדר בנגב, אתמול | צילום: באדיבות אתר פאנט
  הפרות הסדר בנגב, אתמול | צילום: באדיבות אתר פאנט

   

   

  יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו אמר בתגובה לאירועים: "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל. אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ודורש מבנט לגנות מיד את ההסתה של רע"מ, שותפתו הבכירה לממשלה".

   

  אלא שעבאס הזכיר לנתניהו שהוא עצמו פעל באופן דומה: "אבו יאיר, לא רק שהסכמת להפסקת הנטיעות בנגב, אלא גם הסכמת להכיר בשלושת היישובים בנגב, וגם נענית לבקשתי באחת הישיבות בבלפור לדחות את הפינוי של המשפחות הפלסטיניות מבתיהן בשייח' ג'ראח. ח"כ נתניהו, תנשום, תפנים ואולי תתקדם".

   

  לפני כשנתיים שר הכלכלה לשעבר עמיר פרץ, שהיה ממונה על הרשות להסדרת ענייני הבדואים, הורה לעצור את נטיעות קק"ל סמוך ליער יתיר. באותו זמן דרש ח"כ בצלאל סמוטריץ' מראש הממשלה דאז, נתניהו, להתערב ו"לא להיכנע לבדואים".

   

  באופן חריג, חמאס הוציא הודעת גינוי לאירועים בנגב. "אנו מגנים את הניסיונות לייהד את הנגב ומחזקים את המחאה ההמונית של עמנו בתוך השטחים הכבושים", נכתב.

   


  פרסום ראשון: 11.01.22 , 23:49