yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: זיו קורן
  חדשות • 22.03.2022
  פיצוץ אדיר, כדור אש, חורבן טוטלי
  הרוסים המשיכו גם אתמול במסע הכתישה וההרס באוקראינה • אחד הקניונים הגדולים במדינה הושמד באמצעות טיל, לפחות שמונה בני אדם נהרגו • המודיעין הרוסי ניסה לטעון שהמקום שימש למסתור של אמצעי לחימה • אמש: עוצר בכל מרחב קייב מחשש שמתנקשים רוסים נשלחו לחסל את ההנהגה האוקראינית ובראשה הנשיא זלנסקי
  רונן ברגמן, קייב | צילומים: זיו קורן

  בשנייה הראשונה חשבנו שהגענו למקום הלא נכון. שלשום בלילה החריד פיצוץ אדיר את קייב כולה, ואפשר להיות בטוחים שכל האזרחים, החיילים והשוטרים, וגם הנשיא וולודומיר זלנסקי עצמו, שמעו אותו היטב, כאילו קרה ממש לידם. אז אתמול בשעת בוקר מוקדמת, כשאנו "גונבים" כמה דקות לפני ההסרה הרשמית של העוצר, היינו מהעיתונאים הראשונים שהגיעו למקום. ומרחוק, שלא כמו באתרים אחרים של נפילות טילים ורקטות בהם ביקרנו מאז שהגענו לכאן, הנזק לחזית הקדמית ולכניסה הראשית של קניון רטרוויל לא נראה עצום, בטח לא משהו שישקף את הפיצוץ האדיר ששמענו ואת כדור האש שראינו.

   

  הקניון, בצפון מערב קייב, נמצא לא הרחק מקו החזית של הלחימה בין צבא אוקראינה לרוסיה, ולא הרחק מאירפין, עיר הלוויין שספגה כמות גדולה במיוחד של הפצצות ונמחקה בחלקה הגדול עד עפר. מרכז הקניות הזה גם מוכר לישראלים רבים, שנהנו מהמחירים המפתים, והוא כולל חנויות של מרבית רשתות השיווק המרכזיות באוקראינה, בניין משרדים גדול ומרכז ספורט עצום שכולל (או יותר נכון שכלל עד אתמול) חנות גדולה למוצרי ספורט, חדר כושר ובריכת שחייה מקורה.

   

  חשבנו שהגענו למקום הלא נכון וביקשנו מאוון, ה"פיקסר", שייקח אותנו למקום שבו פגע הטיל. אבל אז ראינו את מבע פניו של "הדרקון" והבנו שאנחנו בדיוק המקום הנכון. "הדרקון" הוא כינויו של מפקד האיזור מטעם "מגיני הטריטוריה", הצבא החדש הנוסף שהוקם מאוסף יוזמות מקומיות של אזרחים. פגשנו אותו לפני שלושה ימים באתר אחר של נפילה, וגם אתמול הוא היה עם סיגריה שלא משה משפתיו, אבל החיוך נעלם. הוא הצביע במבט עגום עבר המדרכה שליד הכניסה. שבע גופות, חלקן מרוסקות לחלוטין, היו מסודרות שם בשורה.

   

  בתוך הקניון ההרס היה עצום, אבל זה כלום לעומת מה שהתרחש מצידו השני, במה שהיה מרכז "Sport Life" ובניין המשרדים שהאש עדיין אחזה בו. המרכז כולו הפך לאפר ואבק. ההרס שגרם הטיל, ייתכן שאחד מהנשקים הסופר-סוניים החדישים שהרוסים מנסים עכשיו על בשרם של האוקראינים, היה כל כך נורא עד שהיינו צריכים להעלות תמונות מהמפות של גוגל רק כדי להבין מה היה שם קודם.

   

  מרכז הקניות לפני הפגיעה
  מרכז הקניות לפני הפגיעה

   

  בריכת השחייה הפכה לעיסה של בוץ ואי אפשר היה להבין כלל כי זו בריכה. זיו, הצלם, חשב שהוא דורך על אדמה בוצית ופשוט מעד פנימה, ולמרבה המזל ציוד הצילום לא נפגע. איגור, שכן מאחד מרבי הקומות החדשים בשכונה, הגיע למקום אחרי ששמע את הפיצוץ הנורא וביחד עם הכלב שלו, קראש, ניסה למצוא את המכונית שהשאיר בעמדת הטעינה בחניון של הקניון. מהרכב נותרו שרידים מועטים בלבד. "הקניון כבר מזמן לא עובד", הוא סיפר, "אבל נותרה בו מאפייה אחת שהמשיכה לעבוד יום ולילה וסיפקה את הלחם והמאפים השונים לתושבי השכונה. אני חושש שכל מי שהיה שם, קונים ומוכרים ואופים, נהרג". הדרקון אמר שההערכה היא כי כ־30 איש נהרגו בפגיעה הזו, אך בהמשך מסרה עיריית קייב כי שמונה בני אדם נהרגו מפגיעת הטיל.

   

  ההתקפה על קניון רטרוויל היא הפצצה אחת בשורת הפצצות שהופכות ליותר ויותר תכופות בקייב עצמה ושפוגעות בשכונות מגורים, בניינים ומתקנים אזרחיים. ההתקפה הזו, כפי שאמר אתמול גורם בכיר מאוד בשלטון האוקראיני, היא הכנה לתקיפה מאסיבית רחבת היקף וכלל חזיתית שהרוסים מתכוונים להתחיל, לפי המידע שנמצא בידי האוקראינים, בקרוב מאוד.

   

  בינתיים, המודיעין הרוסי התכונן לחשיפה הבינלאומית האדירה של השמדת הקניון הענק. זמן קצר אחרי המתקפה הוא פרסם צילום שבו נראים כלי רכב צבאיים מסתתרים בחניון תחת מרכז הספורט וסרט שבו כמה קטעים ערוכים המתעדים תנועה של כלי רכב צבאיים באיזור וירי מסוללת רקטות שהוצבה בשטח פתוח כמה מאות מטרים מהקניון. מבדיקה של הסרט בידי מומחים ומהשהייה במקום עולה כי הסרט הורכב מכמה קטעים, חלקם צולמו בשעות היום, וככל שיכולנו להבחין התקרה שהתמוטטה לא קברה תחתיה שום כלי רכב, בוודאי שלא צבאי. בשטח פתוח הרחק מהקניון אכן ניראו עקבות של סוללות לירי.

   

  ואירוע רודף אירוע בקייב: אתמול בשמונה בערב נכנס מרחב קייב כולו, הבירה וערי הלוויין שלה, לעוצר מוחלט אחרי שהגיע מידע לפיו קבוצות מתנקשים וכוחות מיוחדים של צבא רוסיה ושירותי המודיעין שלה מתכוונים לנסות ולחדור לעיר כדי לבצע פיגועים ולאתר ולהרוג את הנהגת המדינה בראשות הנשיא זלנסקי, כל זאת כהכנה לחידוש המתקפה הצבאית.

   

   

   

   

  yed660100