yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: יובל חן
  חדשות • 28.03.2022
  כך ייראה "שומר החומות 2"
  חשיפה: צפי לפרעות בערים המעורבות, שימוש בנשק חם לעבר כוחות הביטחון ואזרחים, ויישובים נצורים לתקופה ארוכה • במקרה של עימות צבאי, זו הערכת המצב של משטרת ישראל, שתזדקק לצורך כך לתגבור של אלפי שוטרים ואנשי מילואים נוספים • קצין משטרה בכיר מזהיר: "במצב הנוכחי ייקח לנו לפחות 72 שעות להתארגן"
  לירן לוי

  בחודש מאי 2021, בימים הראשונים של הפרעות שהתרחשו בערים המעורבות במהלך מבצע "שומר החומות", נדרשו למשטרה שלושה ימים כדי להיערך ולבלום את המתפרעים, והשוטרים התקשו להגיע לקריאות שקיבלו מאזרחים שהיו במצוקה. במשטרה כבר מבינים היטב שהתפרצות מחודשת של פרעות בערים המעורבות היא רק עניין של זמן. בשבועות האחרונים קיים מפכ"ל המשטרה, רב־ניצב יעקב שבתאי, סדרה של דיונים בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר בדבר מוכנות המשטרה ל"שומר החומות 2".

   

  ל"ידיעות אחרונות" נודע שבמשטרה נערכים לכ־35 ימי לחימה רצופים ולאירועים שגדולים פי שלושה מאירועי "שומר החמות", עם עשרות מוקדי הפרות סדר בכל רחבי הארץ, נפילות טילים, ושריפות.

   

  בדיונים שקיים המפכ"ל עלה מחסור של כ־4,500 שוטרים ולוחמים ושל כ־4,000 אנשי מילואים. קצין בכיר במשטרה אמר בגילוי לב: "כשיתעוררו פרעות בערים המעורבות ייקח לנו לפחות 72 שעות להתארגן עם פריסת כוחות בשטח בשביל לבלום את המתפרעים".

   

  במשטרה מעריכים שפרעות בערים המעורבות עלולות לפרוץ ללא התרעה מוקדמת ושבסבב הבא עוצמת האלימות תגבר, תוך שימוש אפשרי בנשק חם לעבר כוחות הביטחון ואזרחים. צירים רבים ייחסמו ורכבים אזרחיים יהפכו מוקד לפגיעה של פורעים ומחבלים.

   

  תרחיש האימים של המשטרה
  תרחיש האימים של המשטרה

   

   

  במקביל צופים במשטרה הפרות סדר משמעותיות בשטחי יהודה ושומרון, מה שצפוי להצית מהומות אלימות בבתי הכלא הביטחוניים בארץ.

   

  בנוסף לכל אלה יידרשו השוטרים לטפל באלפי זירות של נפילות טילים בעורף ובמאות שריפות, כאשר במשטרה מודעים לעובדה שבמצב של לחימה צבאית, יידרשו אלפי שוטרים להתייצב ביחידותיהם במסגרת צו 8, מה שיפגע קשות ביכולת של המשטרה להגיב לאירועים בתוך הארץ.

   

  לבקשת המפכ"ל נדרשו באגף המבצעים להצביע על התרחישים השונים בכל אחד ממחוזות המשטרה.

   

  במחוז מרכז צופה המשטרה שהערים לוד ורמלה יהיו שוב המוקדים המרכזיים להפרות סדר ולחיכוך בין יהודים וערבים. הפורעים ינסו לפגוע ברכוש ובתושבים יהודים, להצית בתי כנסת ולבזוז רכוש תוך שימוש בנשק חם. תרחיש נוסף שאליו נערכת המשטרה ביישובי המרכז הוא חסימת הגישה ליישובים יהודיים לפרקי זמן ממושכים.

   

  המפכ"ל יעקב שבתאי | צילום: אלעד גרשגורן
  המפכ"ל יעקב שבתאי | צילום: אלעד גרשגורן

   

   

  במחוז ירושלים הצפי הוא שהמעברים יושפעו ושחלקם אף ייסגר נוכח הפרות סדר שיתפתחו בגזרת יהודה ושומרון ויזלגו למזרח ירושלים. יהיו אירועים אלימים בין יהודים וערבים תוך הגעת קיצוניים מרחבי הארץ לירושלים. עוד צופה המשטרה שגם שכונות שקטות באופן יחסי כמו בית צפאפה, בית חנינה ושועפאט יהיו במוקד הפרות הסדר.

   

  במחוז דרום צופה המשטרה שפורעים עם תחושת לאומנות פלסטינית יחסמו את הצירים בדרום ויגרמו לשיבושי תנועה קשים במרחב הנגב. במקביל יתרחשו הפרות סדר ביישובים הבדואים בניסיון לפגוע בסמלי שלטון.

   

  במחוז תל־אביב הצפי הוא להפרות סדר בדגש על מרחב יפו, תוך מעורבות של גורמים קיצוניים שילהיטו את הרוחות, כאשר קיצוניים יהודים ינסו לפגוע בערבים ולהפך.

   

  במחוז יהודה ושומרון (ש"י) יתפתחו מוקדי הפרות סדר בכל הגזרה לרבות במעברים וזאת למרות הסגר שיוטל על איו"ש. גם באיו"ש צופה המשטרה לשימוש בנשק חי כלפי כוחות הביטחון והאזרחים במרחב. המשטרה תצטרך גם לתת מענה לפעולות "תג מחיר" שעלולות להתרחש מצד קיצוניים.

   

  במחוז חוף, העיר עכו ככל הנראה תהיה במוקד הפרות הסדר בדגש על ניסיונות לפגוע בחיי אדם וברכוש תוך שימוש בנשק חם. גם לעיר חיפה יתרחבו הפרות הסדר בדגש על השכונות המעורבות והערביות. כביש 65 (ואדי ערה) צפוי להיות חסום לתנועה בגלל המונים שייצאו להסב נזקים ולפרוע ברחובות וככל הנראה ההגעה ליישובים רבים לא תתאפשר ותיחסם.

   

  במחוז צפון, על פי התרחיש, יהיו הפרות סדר במרבית היישובים, הערים והצירים המובילים לרבות שימוש בנשק חם. בעיר נוף הגליל יתפתח מוקד הפרות סדר בין יהודים וערבים ויישובים רבים יהיו נצורים למשך זמן רב.

   


  פרסום ראשון: 28.03.22 , 21:50
  yed660100