yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: דובר צה"ל
  חדשות • 04.08.2022
  מתגברים כוחות, נערכים להסלמה
  הכוננות הגבוהה בעוטף עזה תישמר גם בסוף השבוע מחשש לירי נ"ט ופיגועי צליפה באזור הגבול • מחסומים ימשיכו למנוע תנועה בצירים מרכזיים, כוחות סדירים שיצאו אתמול לחופשת שבת נדרשו לשוב לבסיס, וכטב"מים פועלים בשמי הרצועה במטרה לאתר חוליות של הג'יהאד האיסלאמי • במקביל לניסיונות מצרים להרגיע את השטח, מפקד אוגדת עזה מזהיר: "אנחנו מזהים כוונות לבצע פיגועים נגד תושבי העוטף וחיילי צה"ל"
  יואב זיתון, מתן צורי ואיתמר אייכנר

  הכוננות הגבוהה באזור עוטף עזה בשלושת הימים האחרונים צפויה להימשך גם בסוף השבוע. זאת מחשש שהג'יהאד האיסלאמי יבקש לנקום את מעצרו של בכיר הארגון בשומרון בסאם א־סעדי. למרות ניסיונות להרגיע את השטח, עושה רושם כי צה"ל לא ייקח סיכונים מיותרים, וגם במהלך שישי ושבת ייסגרו צירים מרכזיים ותושבים וחקלאים יתבקשו להימנע מלשהות בסמוך לגבול.

   

  בצה"ל הוחלט כבר על תגבור אוגדת עזה בכוחות נוספים. במקביל הוקפאו אתמול יציאות של יחידות סדירות ל"חמשושים". בין היתר לוחמים שכבר יצאו לביתם אמש נדרשו לשוב ליחידות שלהם. מלבד החסימות והפעולות ההגנתיות בעוטף, עשרות כטב"מים פועלים בשמי הרצועה במטרה לאתר את החוליות של הג'יהאד האיסלאמי ולפגוע בהן.

   

  הרמטכ"ל אביב כוכבי סייר אתמול באוגדת עזה וקיבל סקירה על המצב באזור הגבול. לפי צה"ל, "במהלך הסיור הנחה הרמטכ"ל על הגברת מוכנות לתרחישי הסלמה, ותגבור מאמצי ההגנה, האיסוף והמודיעין".

   

  מפקד אוגדת עזה, תא"ל נמרוד אלוני, פירסם אתמול סרטון לתושבי עוטף עזה שבו אמר כי בצבא "מזהים כוונות של הג'יהאד האיסלאמי לממש פיגועים נגד תושבי העוטף וחיילי צה"ל". תא"ל אלוני הוסיף כי "חסימות הכבישים יימשכו ככל שיידרש, ביטחון התושבים קודם לכל". לדבריו, "הכוחות באוגדת עזה נמצאים בימים האחרונים בכוננות גבוהה. לצד מאמצי ההגנה, אוגדת עזה קולטת כוחות לעימות אפשרי עם הג'יהאד האיסלאמי".

   

  במקביל, ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ קיימו הערכת מצב בהשתתפות כוכבי, ראש השב"כ רונן בר ובכירים נוספים. בתום הדיון אמר לפיד: "אנחנו מבינים את הקושי של תושבי הדרום. מה שעומד לנגד עינינו הוא שמירה על חייהם והגנה על ביטחון ישראל". ראש הממשלה הוסיף כי "סידורי הביטחון שהוחלט עליהם הם היערכות נדרשת וזמנית בלבד. לא נקבל מצב שבו ארגוני הטרור ישבשו את חיי התושבים, ולא נירתע מהפעלת כוח כדי להחזיר את שגרת החיים לדרום המדינה".

   

  גנץ הנחה "להיערך לשימוש במגוון אמצעים אזרחיים וצבאיים על מנת להסיר את האיום על הדרום ולבצע היערכות מבצעית רחבה, במטרה להשיב את שגרת החיים המלאה".

   

  בתוך כך, מצרים ממשיכה להפעיל לחצים על הג'יהאד כדי שירסן את תגובתו. ההנחה היא שהארגון לא יוציא לפועל פיגוע גדול ללא אישור חמאס, ולכן ישראל פנתה גם לקטארים כדי לנסות להרגיע את השטח.

   

  בעיתון הפלסטיני "אל־קודס" דווח אתמול כי הג'יהאד האיסלאמי הציב בפני המתווכים המצרים כמה תנאים לרגיעה: איתות למשפחתו של א־סעדי על כך שהוא בריא, הפסקה של הפעילות הצבאית של ישראל בגדה המערבית, והתחייבות "לסיים את סבלו" של העציר חליל עוואודה, איש הארגון, ששובת רעב כבר 144 ימים.

   

  ישראל דוחה בתגובה את הדרישות של הג'יהאד האיסלאמי. גורם מדיני אמר אמש: "הדבר היחיד שעשינו זה לשחרר תמונה של מנהיג הג'יהאד בגדה, כדי להראות שהוא בחיים. אם יעברו עוד כמה ימים של התרעות, נצטרך לעבור ממילים לטילים. סגרנו את המרחב, אבל החיים בשדרות ובקיבוצים לא נפגעו מאוד. אם נצליח לסיים את האירוע בלי לירות ירייה אחת, אז מי יפסיד? הג'יהאד שטיפס על עץ ולא הביא שום הישג".

   


  פרסום ראשון: 04.08.22 , 22:49
  yed660100