ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אורן אגמון
  חדשות • 12.04.2016
  "תחקיר" שהוא כתב אישום במעמד צד אחד
  בניסיון למנוע את שידור "עובדה" כותבת יעל זאבי: "כתבה שאינה מגינה על נשים או מקדמת מאבק בהטרדות מיניות" • התוכנית בתגובה: "כל הפרטים אומתו, לתחקיר יש חשיבות ציבורית"
  אתי אברמוב

  "בבוקר יום הולדתי, לפני כ־15 שנים מצאתי את אהבת חיי, האיש שהייתי נשואה לו למעלה מ־50 שנה, ירוי על מפתן חדר המלון שבו שהינו. 15 שנים לאחר הבוקר הנורא ההוא, כשהוא כבר איננו כאן, אני מוצאת את עצמי נאבקת במסכת של האשמות וצללים של שמועות. כבר מספר ימים שבערוץ הנצפה ביותר בישראל משודרים קדימונים שחושפים, כביכול, צדדים אפלים של בעלי. צדדים שלא הכרתי".

   

  כך, במכתב אישי מרגש ששלחה אתמול לאילנה דיין, מגישת "עובדה", כתבה יעל זאבי, אלמנתו של השר המנוח רחבעם זאבי, בניסיון לעצור את שידור התוכנית שעוסקת בהטרדות מיניות חמורות שנעשו לכאורה על ידי בעלה.

   

  במכתב, שנשלח לאחר שמשפחת זאבי נכשלה בניסיון למנוע את השידור באמצעות הליך משפטי, מובעת הטענה כאילו "עובדה" לא נתנה למשפחה הזדמנות להגיב, להתגונן או להזים את ההאשמות (מערכת "עובדה" מכחישה זאת - ראו בהמשך).

   

  "הטרדות מיניות ופגיעה בנשים הן דבר נורא", הדגישה זאבי במכתב. "ממרום גילי אני מתבוננת בהשתאות ובהתרגשות על ההתקדמות העצומה והעלייה במודעות שחלה בתחום הזה מאז שאני הייתי צעירה. אך הכתבה של 'עובדה' אינה מגינה על נשים או מקדמת מאבק בהטרדות מיניות. 'עובדה' מביאה עדויות בעילום שם על אירועים שהתרחשו, כביכול, לפני עשרות שנים ושהאדם המואשם בהם אינו בחיים כדי להגיב ולספר את שאירע. ה"תחקיר" שלכם הוא כתב אישום במעמד צד אחד. הכאב והצער שנגרמו לי ולמשפחתי הם ענייננו הפרטי שעימו אנו נאלצים להתמודד. הנזק שנגרם לשיח הציבורי ולהיסטוריה של מדינת ישראל הוא כבר עניין ציבורי, וחמור הרבה יותר".

    

  "בפעם הראשונה גנדי נרצח על ידי מחבלים, בשנייה ובשלישית הוא נרצח ונרמס על ידי התוכנית של אילנה דיין", אמרו אתמול מקורביה של יעל זאבי. "מדובר בתוכנית מוגזמת שמרסקת אותו אנושות. יעל כמעט בת 88 וכל דבר כזה שעובר עליה, מוריד לה הרבה בריאות. יחד עם זאת, היה לה חשוב לפנות לאילנה באופן אישי כי לתפיסתה, אילנה עשתה לה עוול, ויעל חשבה שמכתב אישי יזעזע אותה ושהיא תבין מה היא עושה לה ולמשפחתה".

   

  מחרתיים תצפה משפחת זאבי המורחבת בתוכנית בבית המשפחה ברמת השרון, ולאחר השידור הם שוקלים הגשת תביעת דיבה נגד התוכנית באמצעות עורך דינם אילן בומבך.

   

  "התחקיר על הצדדים הפחות מוכרים במורשת גנדי, חושף עדויות על מעשים חמורים, כולל תקיפות מיניות", נמסר בתגובה מ"עובדה". "ברור לנו שלמשפחת זאבי קשה לשמוע את הדברים, כשם שקשה היה לנשים שמתייצבות מול המצלמה לבוא ולספר אותם. כל הפרטים שנביא בתחקיר נבדקו, הוצלבו ואומתו. הצענו לבני המשפחה זמן רב לפני הפרסום לבוא ולהגיב לדברים, אך הם בחרו שלא לעשות זאת. אין לנו כוונה להתנצח עם משפחת זאבי, אך גם לא להתקפל אל מול הפרקליטים והיחצנים ששכרה. יש חשיבות ציבורית לשידור התחקיר לאור העובדה ש'מורשת גנדי' מתוקצבת בסכומי עתק מקופת המדינה".

   

   

   

   

  יועז הנדל על התחקיר והשלכותיו