yed300250
הכי מטוקבקות
  יובל חן
  חדשות • 21.06.2017
  חקירה אל תוך הלילה
  המיליארדר שמחזיק בבזק ואתר וואלה נחקר בנוגע לעסקאות בעלי עניין שביצע • במקביל נחקרו מנכ"ל חברת יס ובכירים בבזק • ההערכה: במוקד החקירה — העסקה שבה בזק (של אלוביץ') קנתה את יס (של אלוביץ') במחיר שנוי במחלוקת
  רועי ברגמן

  איש העסקים שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת בזק ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נחקר אתמול במשך כל היום במשרדי רשות ניירות ערך בתל־אביב בחשד לביצוע עבירות על פי חוק ניירות ערך ועל פי חוק העונשין שנוגעות לעסקאות בעלי עניין שביצע עם בזק. לצד אלוביץ' נחקרו אתמול במשרדי הרשות גם מנכ"ל חברת שידורי הלוויין יס, רון אילון, ובכירים נוספים בבזק. חוקרי הרשות לניירות ערך אף ביקרו במשרדי בזק ואספו חומרי חקירה אחרי שהרשות הודיעה, באופן חריג, כי פתחה בחקירה גלויה נגד החברה.

   

  ההסתבכות של אלוביץ': קראו את הכתבה ממוסף "ממון"

   

  חקירתו של אלוביץ' נמשכה לתוך שעות הלילה והיא צפויה להימשך בימים הקרובים, אבל עדיין לא נחשף על אילו עסקאות שביצע מול בזק הוא נחקר. אלוביץ' הוא בעל השליטה בחברת יורוקום, ששולטת בשורה של חברות ובראשן בזק, שאת השליטה בה הוא רכש ב־2010.

   

  אלוביץ' ביצע מספר רב של עסקאות בין חברות מקבוצת בזק לחברות אחרות שבשליטתו. כך למשל מוכרת חברת יורוקום, יבואנית מכשירי נוקיה ו־ZTE, מכשירי טלפון סלולריים לרשת פלאפון של בזק. בנוסף מוכרת חלל תקשורת, המפעילה את הלוויינים מסדרת עמוס, שירותי לוויין לחברת יס. עסקאות אלו דורשות גילוי מיוחד מצד אלוביץ' ואישור מצד בעלי מניות שאין להם זיקה לבעל השליטה.

   

  עם זאת, העסקה הגדולה ביותר שביצע אלוביץ' מול בזק, ושעשויה לעמוד במוקד חקירת הרשות לניירות ערך, היא העסקה שבה הוא מכר את מניותיו בחברת יס לבזק לפני כשנתיים. בעסקה זו רכשה בזק 50% ממניות יס תמורת כ־680 מיליון שקל ששולמו לאלוביץ'. ביתרת המניות החזיקה בזק עוד לפני כן.

   

  נוסף על סכום זה סיכמו הצדדים על העברת תמורה נוספת, בהיקף של עד 370 מיליון שקל, שתלויה באבני דרך שסוכמו בין הצדדים, ובראשן הכרה של רשות המסים בהפסדים שצברה יס לאורך השנים, הכרה שאכן ניתנה לה בספטמבר אשתקד.

   

  עסקת הרכישה של יס על ידי בזק, אף שעברה את כל האישורים הנדרשים, נחשבה לעסקה חריגה ובשווי גבוה למדי לטובת אלוביץ'. אחד מבעלי המניות של בזק אף תבע את בזק ואלוביץ' על תשלום תמורה מופרזת בעסקה. התביעה מתבררת בימים אלה בבית־המשפט.

   

  בחודש שעבר חשף עיתון "גלובס" חשד שלפיו יס דחתה תשלומים לספקיה במטרה להטות את התוצאות שלה, כך שהתמורה הכספית שתעביר בזק לאלוביץ' על פי ההסכם בין הצדדים תגדל בעשרות מיליוני שקלים. בזק הכחישה את הדברים. עם זאת, דו"חות הרבעון הראשון של יס חשפו שינוי חד בתוצאות, וייתכן ששינוי זה הדליק נורה אדומה אצל חוקרי הרשות לניירות ערך.

   

  רכישת יס על ידי בזק עוררה שוב הדים כשנודע כי ראש הממשלה נתניהו הוא שאישר אותה בכובעו כשר התקשורת לפני כשנתיים. האישור לעסקה ניתן לאחר כמה חודשים שבהם נמנע משרד התקשורת מלאשר אותה מתוך רצון להפעיל לחץ על החברה לקדם את רפורמת השוק הסיטונאי בטלפוניה ובאינטרנט. האישור לבזק ניתן על ידי נתניהו כשנה לפני שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אסר עליו לעסוק בנושאים הקשורים לעסקיו של אלוביץ' בשל היחסים החמים בין השניים.

   

  שאול אלוביץ' נחשב לאחד מאנשי העסקים הבולטים בישראל, ולצד השליטה בקבוצת בזק, שכוללת גם את החברות פלאפון, בזק בינלאומי ויס, הוא מחזיק גם באתר וואלה.

   

   

  עסקאות שביצע אלוביץ' עם בזק

  מכירת 50% מחברת הלוויין יס לבזק תמורת יותר ממיליארד שקל

   

  מכירת ציוד אלקטרוניקה לחברות מקבוצת בזק

   

  השכרת שטח להצבת אנטנה של פלאפון בגבעתיים

   

  מכירת ממירים מסוג YesMaxו־YesTotal ליס

   

  מכירת מכשירי טלפון סלולריים של נוקיה ו־ZTE לפלאפון

   

  החכרת מקטעי לוויין של חברת חלל תקשורת (עמוס) ליס

   


  פרסום ראשון: 21.06.17 , 00:29
  yed660100