ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  REUTERS
  חדשות • 09.07.2017
  סערת המכפלה
  אברהם אבינו? שרה אמנו? הפלסטינים ביקשו להכיר במערת המכפלה כאתר מורשת שנמצא בסיכון בגלל הכיבוש הישראלי - וקיבלו מארגון התרבות של האו"ם את מה שרצו • בישראל זעמו וקיצצו בתקציב, אך מצד שני ניסו לגמד את ההחלטה באמצעות מה שזכה לכינוי "נאום האינסטלטור" של השגריר באונסק"ו שאמה הכהן שהכריז: "צריך ללכת לטפל בבעיה בשירותים בבית, שהיא יותר חשובה ומעניינת"
  איתמר אייכנר

  ועידת המורשת של אונסק"ו, ארגון התרבות של האו"ם, שהתכנסה בקרקוב שבפולין בצהרי יום שישי האחרון, לא ידעה דיון סוער כל כך כבר זמן רב. ככה זה ששמים נושא פוליטי נפיץ שעומד בליבו של הסכסוך הישראלי פלסטיני: בקשה פלסטינית לרשום, על בסיס חירום, את מערת המכפלה והעיר חברון כאתר מורשת עולמית פלסטיני שנמצא בסיכון תחת הכיבוש הישראלי.

   

  החלטת אונסק"ו: בין זעם לגיחוך ובצדק | שלמה פיוטורקובסקי

   

  המסרון המפתיע מהשגריר הערבי | איתמר אייכנר

  השגריר שאמה הכהן הגיע להבנות עם שגריר ממדינה ערבית שאינה מקיימת קשרים דיפלומטיים עם ישראל על כך שיצביע נגד ההחלטה. אותו שגריר התנה זאת באופן ברור בכך שההצבעה תהיה חשאית לחלוטין, וחזר בו כשהתברר שלא יהיה פרגוד. במסרון ששלח לו כתב: "קשה לומר שזאת הייתה הצבעה סודית. היה לוהט שם. לא הייתה לי ברירה". שאמה הכהן השיב לו: "אני יודע, ידידי. בשבילי זה כאילו עשית את זה"

   

   

  ההצעה התקבלה ברוב של 12 מדינות, מול 3 מתנגדות ו-6 נמנעות. רק בשבוע שעבר אישרה אונסק"ו הצעה אנטי–ישראלית נוספת, שמבטלת הכרה בישראל כריבון בירושלים. ההחלטה שהתקבלה ביום שישי קובעת כי מערת המכפלה היא אתר מורשת הנמצא בפלסטין. היא התקבלה על פי בקשה של מדינות ערביות בשם הפלסטינים, שהתייחסה למורשת האסלאמית במקום ללא איזכור לזיקה היהודית. המשמעויות של ההכרזה בעייתיות מאוד מבחינת ישראל: מקיבוע תודעה עולמית לפיה מדובר באתר פלסטיני, דרך הטלת מגבלות בנייה, שימור ופיתוח על ישראל ועד העובדה כי כל פעילות ישראלית במקום - כולל הצבת בודקה שמירה - תהווה עילה לתלונה נגד ישראל על פגיעה באתר מורשת עולמי.

   

  בישראל ניסו לבלום את התבוסה באמצעות סיכום של שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, עם היו"ר הפולני של הועידה שההצבעה תהיה חשאית מאחורי פרגוד. ישראל הגיעה לקרב הזה כאשר באמתחתה הבטחות מ-5 מדינות שיצביעו נגד: פולין, קרואטיה, ג'מייקה, בורקינה–פאסו וגם מדינה ערבית שהשגריר שלה היתנה את ההצבעה בחשאיות מוחלטת. אלא שבמקום פרגוד התברר בשעת ההצבעה כי מדובר בכתיבת פתקים בשולחן הדיונים והעברתם לתיבת קלפי, כך שההצבעה בפועל תהיה גלויה לעיני המצלמות הרבות במקום. שאמה הכהן התנגד בתוקף ובמקום התפתחה מהומה עד להצבעה הסוערת בה ישראל הפסידה. מאחר וההצבעה היתה חשאית לא ברור כיצד הצביעה כל מדינה, אך ברור כי לא רק אותו שגריר ערבי לא הצביע עם ישראל אלא עוד מדינה התחרטה ועברה להימנעות. הרכב ועידת המורשת של אונסק"ו נחשב מראש "בעייתי" לישראל וכולל שבע מדינות מוסלמיות וכן מדינות שבאופן מסורתי מצביעות נגד ישראל כגון וייטנאם וקובה. נקודה נוספת שפעלה לרעתה של ישראל היא סירובה של ישראל לאפשר לגוף המקצועי של אונסק"ו - איקומוס - לבקר בחברון. על פי הדו"ח שחיבר איקומוס, הבקשה הפלסטינית מתעלמת מהעבר הנוצרי והיהודי של העיר אך מנגד הדו"ח ביקר את ישראל על כך שלא איפשרה ביקור בעיר והציג אותה ככוח הכובש במקום - מה שבוודאי לא סייע לישראל בהצבעה.

   

  התוצאות עוררו מחיאות כפיים סוערות מצד הערבים, ומנגד שגריר ישראל באונסק"ו נשא בתגובה את מה שזכה לכינוי "נאום האינסטלטור" - הנאום כלל, בתרגיל מתוכנן מראש, שיחות בלתי פוסקות לטלפון הנייד של השגריר כרמל שאמה הכהן - שגרמו לו לסיים את דבריו במילים: "בשל הצורך לענות לאינסטלטור שנמצא אצלי בדירה בפריז לצורך טיפול בבעיה בשירותים, שעם כל הכבוד לאונסק"ו הרבה יותר חשובה ומעניינת מאשר ההחלטה שקיבלתם, אני נאלץ להפסיק ולעזוב". התרגיל היה מתוכנן, אך לא קיבל את אישור מטה משרד החוץ בירושלים וגרם להרמות גבה מצד דיפלומטים ותיקים. בתום ההצבעה אמר שאמה הכהן: "עשינו כל מה שיכולנו ומעבר לכך".

   

   

  בישראל מיהרו להמעיט בחשיבות אונסק"ו מצד אחד, ולהפליג בגינויים מצד שני. השרים וחברי הכנסת פירסמו תגובות חריפות, והעלו תמונות שלהם מבקרים במערת המכפלה. רה"מ נתניהו הודיע כי החליט לקצץ עוד מיליון דולר מכספי החברות שישראל מעבירה לאו"ם, ולהעבירם להקמת "מוזיאון למורשת העם היהודי בקריית ארבע ובחברון", ולפרוייקטים נוספים. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם השר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין. זהו הקיצוץ הרביעי בחודשים האחרונים בכספים שישראל מעבירה לאו"ם במחאה על החלטות אנטי–ישראליות. בכירים בישראל מעריכים כי יהיו תגובות נוספות. האפשרויות שעומדות על הפרק הן פרישה מאונסק"ו, הודעה על בנייה בחברון ובקריית–ארבע ועוד. שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה כי החלטת אונסק"ו היא עלבון להיסטוריה וכי היא "פוגעת עוד יותר באמינותו של הארגון, שגם כך מוטלת בספק גדול מאוד". נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר: "ההחלטה של אונסק"ו מוכיחה שוב כי מדובר בגוף הנחוש להמשיך ולהפיץ שקרים אנטי-יהודיים בעודו דבק בשתיקתו בשעה שהמורשת האזורית נמחקת על ידי קיצוניים ברוטאליים".

   

  במועצת יש"ע וביישוב היהודי בחברון קראו לממשלה להפסיק את תקצוב אונסק"ו ולהעביר את התקציב לחיזוק חברון, הקמת מרכז מידע לתיירים, טיולי תלמידים לחברון ועוד. מנגד, ברשות הפלסטינית הביעו שביעות רצון גדולה מההחלטה. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל–מאלכי, ציין כי זהו כישלון מהדהד לישראל.

   

   

   

  השתתפו בהכנת הידיעה: אלישע בן־קימון ואליאור לוי

   


  פרסום ראשון: 09.07.17 , 00:39