ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אלכס קולומויסקי
  חדשות • 27.10.2017
  "הייתי השפחה של שרה נתניהו"
  כשמכרה של ש"ר הציעה לה לעבוד במעון ראש הממשלה היא לא העלתה על דעתה שכעבור חודש תברח משם כל עוד נפשה בה • בתביעה שהגישה אתמול לבית־הדין לעבודה היא תובעת משרה נתניהו 225 אלף שקל וטוענת: היא התעללה בי • בין הטענות: אסור היה לי לאכול, לשתות או לצאת להפסקות, נאלצתי להחליף בגדים ולרחוץ ידיים עשרות פעמים ביום — ורעיית רה"מ כמעט הרביצה לי
  איתמר אייכנר

  עובדת נוספת תובעת את רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. הפעם מדובר בצעירה חרדית, בת 24, שהגישה אתמול תביעה אזרחית כנגד שרה נתניהו. לטענתה היא עברה מסכת של התעללות במעון ראש הממשלה בירושלים, בעת שהועסקה שם כעובדת נקיון.

   

  זו כבר הבעיה של כולנו | עמיחי אתאלי

   

  האירועים שאותם מתארת הצעירה התרחשו רק לפני מספר שבועות - ואחרי שבית־הדין לעבודה קיבל בזו אחר זו את תביעותיהם של מני נפתלי וגיא אליהו ומתח ביקורת נוקבת על העסקתם הפוגענית וההתעמרות שסבלו כשעבדו במעון הפרטי של ראש הממשלה ורעייתו.

   

  ש"ר, נשואה ואמא לשלושה ילדים, התקבלה לעבוד בקומה השנייה של המעון לפני חודשיים בדיוק, ב־27.8.2017. היא הספיקה לעבוד רק חודש אחד לפני שנסה על נפשה. אתמול היא הגישה לבית־הדין לעבודה תביעה על סך 225 אלף נגד הגברת שרה נתניהו, שבה היא מגוללת כיצד רעיית ראש הממשלה התעללה בה, השפילה אותה, השתלחה בה, התעמרה בה ואף עמדה להכותה.

   

  בתביעה — שהוגשה גם נגד משרד רה"מ, חברת הניקיון שבאמצעותה הועסקה העובדת, יועצת רה"מ לענייני חרדים רבקה פאלוך, אב הבית אפי אזולאי וראש הסגל של רה"מ יואב הורוביץ — מגוללת ש"ר את קורותיה מהיום שבו הציעה לה מכרה לעבוד במעון ראש הממשלה, דרך המסכת המתישה של הראיונות והמיונים שעברה כדי להתקבל לעבודה, ועד שנמלטה משם כאמור אחרי חודש אחד בלבד.

   

   

  באמצעות עורכי הדין אורן גרוס, נעמי לנדאו ושירן הורוביץ ממשרד עוה"ד לנדאו ושות' טוענת התובעת כי לא זו בלבד שהגברת נתניהו לא הפנימה את פסקי הדין בעניין נפתלי ואליהו (שגם הם יוצגו על ידי המשרד) ולא שינתה את דרכיה — אלא שהיא אף שיכללה את שיטות ההתעמרות וההתנכלות.

   

  בכתב התביעה מודגש כי התובעת היא חרדית שאין בביתה טלוויזיה, רדיו או מחשב ועל כן לא הכירה את הפרשיות הקודמות שבהן נקשר שמה של הגברת נתניהו. על פי הנטען, נתניהו העדיפה ש"השפחות שלה", כלשון התביעה, יהיו נשים מהמגזר החרדי כי האמינה שהן מופנמות וחרוצות שלא ידליפו ולא יתלוננו.

   

  ראיון העבודה: על פי התביעה, לאחר שהתובעת עברה בהצלחה את כל שלבי המיון, שכללו בין השאר גם מבחנים פסיכוטכניים, שיחה עם פסיכולוגית, תחקיר ביטחוני ובדיקת פוליגרף, היא הוזמנה לראיון עבודה אצל רעיית ראש הממשלה. "הגב' נתניהו ביקשה מהתובעת להתחייב כי במהלך עבודתה תימנע מלצאת לימי חופשה, תימנע מלשהות בימי מחלה גם אם נפלה למשכב, ובמשנה תוקף הדגישה כי על התובעת להימנע מלהיעדר בשל מחלת ילדיה.

   

  "במהלך הראיון הגב' נתניהו התעניינה לדעת אם התובעת בעלת רכב מאחר שאינה סובלת שמאחרים, וכלשונה: 'גם איחור של דקה זה סוף העולם מבחינתי'. נתניהו ביקשה מהתובעת להיות זמינה גם במוצאי שבת והודיעה לה כי תעבוד שישה ימים בשבוע. נתניהו ציינה כי היא אישה לחוצה ועסוקה ולכן היא מחפשת עובדים זריזים, ובלשונה: 'אני לא אוהבת שהולכים, אני אוהבת עובדים שרצים', והוסיפה כי זו הסיבה ש'אני לא מעסיקה עובדות שמנות'. בסיום הראיון ציינה הגב' נתניהו כי ש"ר תעבוד בצוותא עם עובדת נוספת (נ"ק) ואסרה עליה לדבר איתה, והוסיפה כי אם לא תציית להוראות היא תחטא כלפיה וכלפי היושב במרומים".

   

  קוד לבוש: על פי התביעה, מיד עם כניסתה לעבודה למדה התובעת שבקומה השנייה של המעון נהוג קוד לבוש קיצוני. "הגב' נתניהו הכתיבה לתובעת רשימת פריטים שעליה להביא עימה ביום הראשון: 6 חצאיות; 8-6 חולצות; 6 זוגות גרביים; 3 מטפחות שיער ללא קשירה; 3 זוגות נעליים (לא ספורט); חבילה של שקיות סטריליות. ש"ר נדרשה לארוז כל פריט בנפרד בשתי שקיות סטריליות אטומות, ובסיומו של כל יום עבודה היה עליה לקחת אותם לביתה, לכבס אותם (גם אם לא נלבשו) ולאטום אותם שוב בשקיות סטריליות חדשות.

   

  "זאת ועוד. הגב' נתניהו הדגישה באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי על ש"ר 'להיזהר' שמא ילדיה יבואו במגע עם הפריטים המכובסים ו/או עם השקיות הסטריליות. הגב' נתניהו הסבירה את 'ההיגיון' המסתתר מאחורי הדרישה בעובדה שילדים נושאים על גופם מחלות רבות ויש חשש לזיהום הפריטים. הגב' נתניהו דרשה להגיע לעבודה ללא איפור, ללא תכשיטים, ואסרה להשתמש בתמרוקי טיפוח ובקרמים". בנוסף דרשה רעיית ראש הממשלה מהתובעת לעבוד במכנסיים כדי להיות "קלת תנועה" ו"זריזה", אך התובעת הדגישה כי הדבר נוגד את אמונתה, והגברת נתניהו נאלצה להתפשר.

   

  על פי התביעה, לעובדות הקומה השנייה היו שלושה קודים סודיים של לבוש כשלכל פעולה הותאם קוד לבוש שונה, בהתאם לרמת הזיהום הכרוכה בו. "קוד לבוש 1: מגע ישיר עם בגדיה של הגב' נתניהו ובניה, תלייה וייבוש הכביסה השייכת לגב' נתניהו וקיפול הכביסה. קוד לבוש 2: ניקיון החדרים, איסוף ומיון כביסה מלוכלכת, ניקיון חדרי שירותים ואמבטיה של ראש הממשלה ובניו וניקיון חדרי הכביסה. קוד לבוש 3: פעולה 3 (שאיבת אבק), מגע עם מזון ושתייה, ניקיון שירותים וירידה לקומה הראשונה.

   

  "הגב' נתניהו דרשה שהעובדות יהיו מתואמות ביניהן בקוד הלבוש, כדי שחלילה לא ייווצר מצב שבו אחת מהן לבושה בקוד לבוש אחר מחשש ל'העברת זיהומים'. במקרים שבהם לא היה תיאום בקוד הלבוש, הגב' נתניהו דרשה מהעובדות לא לדבר ולשמור על מרחק של בין 2 ל־4 מטרים זו מזו מחשש לזיהום. כך, לדוגמה, באחד הבקרים הבחינה הגב' נתניהו כי העובדות אינן מתואמות בקוד הלבוש, זעקה וצרחה על התובעת 'עופי, עופי, עופי אחורה את עם קוד 3'.

   

  "יובהר כי החלפת קוד לבוש כוללת החלפת כל פריטי הלבוש, כולל גרביים ומטפחת, אריזת כל פריט לבוש בשתי שקיות סטריליות אטומות והכנסתן לתיק. ש"ר החליפה עשרות פעמים ביום את מלבושה, ארזה עשרות פעמים ביום כל פריט בשתי שקיות סטריליות ואטומות, החליפה נעליים אין ספור פעמיים ונטלה את ידיה מאות פעמים ביום במים חמים עד אשר נסדק עורה".

   

  אסור להשתמש בשירותים: על פי התביעה, "השירותים בקומה השנייה מיועדים לשימוש משפחת נתניהו בלבד. התובעת נדרשה להטיל את מימיה ולעשות את צרכיה בשירותי המאבטחים מחוץ למעון — ושם בלבד".

   

  נטילת ידיים: על פי התביעה, התובעת נאלצה "לרחוץ את ידיה כמאה פעמים ביום במים חמים ולנגב אותן במגבת נפרדת 'המסומנת' ומוכרת כמגבת המיועדת לעובדות בלבד, כשלצידה מגבת המשמשת את משפחת נתניהו בלבד".

   

  אסור לאכול ולשתות: לטענת התובעת בתביעתה, "אכילה במהלך היום אסורה בהחלט — לאחר כמה ימים שבהם לא הכניסה דבר לפיה, היא תודרכה על ידי הגב' נ"ק להצטייד במזון באריזות קטנות שניתן לאכול בהיחבא תוך כדי העבודה, מבלי שהגב' נתניהו תבחין בכך. חל איסור מוחלט להכניס שתייה לקומה השנייה ואף לא לשתות מים מהברז בכוס חד־פעמית — התובעת הייתה מעבירה ימי עבודה שלמים בלי לשתות אף לא כוס מים אחת. משכך, הייתה מסיימת את יום העבודה כשהיא תשושה, רועדת ולא מסוגלת לנהוג חזרה לביתה".

   

  אסור לצאת להפסקות: מהתביעה עולה כי "כאשר התובעת לא יכלה עוד וביקשה לצאת להפסקה קצרה, גערה בה הגב' נתניהו כי בקשתה מוגזמת והוסיפה כי למעשה היא זו שסובלת למען מדינת ישראל. כלשונה: 'הייתי עכשיו בארגנטינה וסבלתי למען מדינת ישראל, באיזו חוצפה את מעיזה לבקש הפסקות'.

   

  אסור להישען על רהיטים: על פי התביעה, "לאחר שהעובדות היו נוקשות על דלת חדר השינה של הגב' נתניהו הן נדרשו לעמוד בעמידה זקופה לפחות 4 מטרים מהדלת ומבלי לאחוז בדבר כדי לא לגרום לזיהומו, אף אם היה מדובר בהמתנה שיכלה להגיע לשעה בקירוב. באחד המקרים, עת התובעת חשה שגופה עייף ובוגד בה, נאלצה להישען על ארון הנעליים של הגב' נתניהו. כשיצאה הגב' נתניהו מחדרה 'הזדעזעה' לגלות כי התובעת 'בשיא חוצפתה' העזה להישען על ארון הנעליים. הגב' נתניהו זעקה זעקות שבר ודרשה מש"ר לחטא את עצמה באמצעות מים חמים ומגבונים לחים. גב' נתניהו הסבירה לה כי היא חסה עליה, ובפעם הבאה היא תישלח לביתה להתרחץ, לחטא את עצמה ולשוב לעבודה — וכל זאת על חשבונה מאחר שתעביר הנחיה לנכות זמן זה משכרה".

   

  מסדר ניקיון: לטענת התובעת, "לגב' נתניהו חבר יאיר נתניהו, שהיה עורך לעובדות מסדרי ניקיון, עת היה מעביר את אחת מאצבעותיו במקום גבוה לאחר שטיפס אליו, מקום שאינו בהישג יד האדם הסביר, תוך שהוא מתסיס את אמו להעניש אותן ובלשונו: 'אמא, בואי תראי, הן לא ניקו פה'".

   

  נוהל שאיבת אבק: על פי התביעה, 4-3 פעמים ביום העובדות היו צריכות לבצע את "פעולה 3", שמשמעותה "בכל פעם שאחד מבני המשפחה או אדם אחר היה דורך על השטיח, הן היו צריכות לנקות אחריו באמצעות שלוש פעולות: שאיבה — הן נדרשו לרדת על ברכיהן ובעזרת פיית השואב הקטנה לשאוב את השטיח בכל הקומה. חל איסור מוחלט לבצע את הפעולה בעמידה בעזרת מוט השואב. קרצוף — לאחר השאיבה, הן נדרשו לקרצף את השטיח בחומר המיועד לכך, לנקות במגבונים לחים את הקירות, את המתגים, את המעקים ואת המדרגות. מקל נוצות — לאחר הקרצוף היה על העובדות לעשות שימוש במקל נוצות כדי להבריש את כל התמונות בקומה, כמו גם מקומות נוספים שאותם לא ניקו באמצעות המגבונים הלחים. הגב' נתניהו הייתה מורה על ביצוע 'פעולה 3' גם כשאחד הילדים עבר וצעד על השטיח אפילו כדי להיכנס לחדר האמבטיה או לחדר אחר בקומה. גב' נתניהו הסבירה ש'פעולה 3' חיונית לטיהור הבית ולשמירה על היגיינה ראויה".

   

  נוהל כביסה: מהתביעה עולה כי בקומה השלישית במעון ראש הממשלה יש חדר כביסה המחולק לשני חדרים — בחדר הראשון ממוקמים מכונת הכביסה, המייבש והכיורים המיועדים לכביסה ידנית, ואילו החדר השני משמש לתליית כביסה בלבד. על פי התביעה, "הגב' נתניהו הקפידה שחדר הכביסה יקורר לטמפרטורה שתעמוד על 19 מעלות, ומנגד, חדר התלייה יחומם בהסקה עד לטמפרטורה מקסימלית והדלת תהא סגורה הרמטית. טרם החלו העובדות לכבס היה עליהן לשטוף את חדרי הכביסה והתלייה. הניקוי כלל ניגוב קירות, ניקוי וטיהור מכונת הכביסה מבפנים ומבחוץ באמצעות מגבונים לחים, זאת חרף העובדה שאת רוב הכביסה היו מכבסות ביד במים קרים מאוד, בהתאם לדרישתה של הגב' נתניהו.

   

  "על העובדות חל איסור לכבס יותר משני פריטים בו־זמנית. לאחר שכיבסו בחדר הקר ובמים הקרים את הפריטים, היו עוברות לחדר התלייה המחניק כדי לתלות אותם. התובעת מצאה עצמה עוברת מאות פעמים מהחדר הקר לחדר החם וחוזר חלילה".

   

  קנסות: על פי התביעה, "כבר בראיון העבודה הסבירה לה הגב' נתניהו כי היא נוהגת לקנוס את העובדות בשל נזקים שלדעתה (הבלעדית והקובעת) נגרמו על ידיהן. באחד המקרים עובדת שעבדה לצידה של התובעת נדרשה לשלם קנס בסך של 1,000 דולר מאחר שלטענת נתניהו היא גרמה נזק לזוג נעליים בשווי דומה. ימים ספורים טרם מנוסת התובעת ממעון רה"מ הטיחה בה הגב' נתניהו כי בימים הקרובים הנוהל יחול גם עליה והיא תידרש לשלם בגין 'נזקים' שעשתה".

   

  על פי התביעה, הפיצוץ הגיע בתחילת החודש. "לקראת סוף ספטמבר החלה התובעת להלין על שעות העבודה המרובות בניגוד לסיכום עימה. הגב' נתניהו התרעמה על כך שהתובעת העזה לדרוש את שסוכם עימה, ובין השתיים נוצר מתח רב שהגיע לשיאו ביום 1.10.2017. בבוקרו של אותו היום הגב' נתניהו הייתה מבולבלת, זועמת וכעוסה ודרשה מהעובדות לפרוק מזוודה עמוסה בנעליים. אחרי שסיימו הגב' נתניהו כעסה מאחר שלדעתה 'נעלם' זוג נעליים. היא גערה בנ"ק וכשסיימה לצווח עליה פנתה לש"ר באמירות שהדעת לא סובלת, בין היתר 'מי את בכלל'; 'את לא מבינה ולא קולטת' ו'אין כלום בתוך הראש שלך'.

   

  "לאחר שסיימה לגעור בש"ר ביקשה ממנה להישבע ביושב במרומים שפעלה בהתאם לכללים וכי לא המרתה את פיה. הגב' נתניהו לא הרפתה והחלה להשתולל ולאבד עשתונות, התקרבה אליה בצעקות שבר עד אשר הרימה יד כדי להכות אותה. ש"ר ההמומה פרצה בבכי ובאלו המילים פנתה לגב' נתניהו תוך שהיא פוסעת לאחור ומנסה לחמוק מנחת זרועה: 'מה את רוצה ממני, אני מפחדת ממך, תעזבי אותי, תניחי לי'. הגב' נתניהו לא הרפתה, התקרבה אליה עוד ועוד ונצמדה אליה עד אשר הרגישה את הבל פיה. כאשר השתיים היו צמודות במרחק אפס, הרימה הגב' נתניהו את שתי ידיה כדי להלום בתובעת. ש"ר ניצלה את ההזדמנות, התכופפה וחמקה מתחת לידיה המונפות של הגב' נתניהו. היא ירדה לקומה הראשונה כשהיא ממררת בבכי ופנתה לצאת מהבית. מאז לא שבה למעון".

   

  שלושה ימים לאחר שעזבה את המעון שלחה ש"ר מסרון לנ"ק שבו כתבה "אני מרגישה חופשייה אבל לפעמים סוג של מוצפת רגשית, או כמו אחרי טראומה. מה שבטוח שיצאתי משם עם שמחה ואמונה. מדהים לראות אנשים כל כך גדולים עם חיים כל כך קטנים. אשכרה השם הכניס אותי לשם לחודש נטו בשביל להעריך את החיים שלי, את בעלי ואפילו את זה שהילדים מלכלכים את הבית... חיים!"

   

  לטענת התובעת, לאחר עזיבתה את המעון היא הייתה נתונה למסכת של הפצרות ואיומים. "נציג חברת הניקיון שבאמצעותה היא מועסקת הפציר בה שתשגר אליו באופן מיידי מכתב כוזב ושקרי שבו היא מצהירה שעזבה את מעון רה"מ בשל שעות העבודה המרובות. היא סירבה בתוקף... בחלוף כמה ימים הגב' פאלוך יצרה קשר עם התובעת וביקשה לברר פרטים על אודות אורח חייהם, כמו 'מי הרב שלכם', 'לאיזה קהילה אתם שייכים', 'באיזה בית־כנסת מתפלל בעלך' וכו'. התובעת הודיעה לגב' פאלוך שאין היא מתכוונת להשיב.

   

  "בעלה של התובעת נדהם עת יצר עימו קשר מר אזולאי ימים ספורים לפני חג שמחת תורה ואיים עליו איומים של ממש! אזולאי איים על בעלה של התובעת כי אם תבחר להתלונן נגד הגב' נתניהו היא תסיים כפי שסיים מר מני נפתלי 'זרוק ברחובות', 'אין לו מקום עבודה', 'הוא בקושי משתכר 3,000 ש"ח לחודש' וכו'".

   

  העובדת לידיעות אחרונות: "נכנסתי למעון אישה מאושרת ויצאתי ממנו שבר כלי"

  ש"ר, עובדת הניקיון שהגישה אתמול את התביעה נגד שרה נתניהו ומשרד רה"מ, מתקשה להתאושש מהחוויות הקשות שגרמו לה לברוח בבהלה ממעון ראש הממשלה בירושלים.

  "מעולם לא דמיינתי לעצמי שאיאלץ לעבור מסכת התעללויות כמו זו שעברתי במעון ראש הממשלה על ידי הגברת שרה נתניהו", היא סיפרה אתמול ל"ידיעות אחרונות" והוסיפה: "נכנסתי למעון רה"מ כאישה מאושרת, חייכנית, בריאה, שכל רצונה היה להשתכר בכבוד ולפרנס את משפחתה, ויצאתי ממנו שבר כלי, מדוכאת, עצובה, חסרת כוחות, בקושי מתפקדת, סובלת מחרדות ומסיוטים שממשיכים ללוות אותי כל לילה.

  "במשך חודש שלם, יום־יום, שעה־שעה, הגברת נתניהו הילכה עליי אימים, צרחה, קיללה. כל דבר הכי קטן יכול היה להוציא אותה מדעתה ולגרום לה להתחיל להשתולל", המשיכה ותיארה העובדת החרדית. "אני כל הזמן חושבת למה זה קרה לי, למה זכיתי ליחס של שפחה. הרי בסך הכל באתי לעבוד. גם בתור ילדה, גם בתור אישה בוגרת, מעולם לא צעקו עליי, לא ניסו לפגוע בי, תמיד הייתי אהובה, ופתאום להגיע למעון רה"מ, שאמור להיות המקום המכובד עלי אדמות, לעבוד בו ולזכות ליחס כל כך אלים, פוגעני ומתעלל מצד הגברת נתניהו היה ועדיין הלם מוחלט עבורי".

  המסרון ששלחה ש"ר לחברה שעבדה איתה במעון

   

  תגובת מקורבי נתניהו "שקרים וניסיון סחיטה"

   

  מקורבים למשפחת נתניהו מסרו אמש בתגובה להגשת התביעה: "זו איננה תביעה אמיתית. זהו ניסיון סחיטה של עובדת שהועסקה כמה ימים ועל זה היא מנסה לסחוט 225 אלף שקל!

  "שוב מדובר בתביעת סרק מופרכת, מלאת שקרים, מועתקת וממוחזרת. שוב נעשה שימוש בשיטה הקלה והרגילה לקבל פרסום וכסף על ידי הכפשה של הגברת נתניהו ומשפחת נתניהו. אין סוף לרדיפה, אין סוף לשקרים ואין סוף לרצח האופי.

   

  "אין ספק שגורמים חזקים עומדים מאחורי התביעה הזאת. לא מפתיע שמי שמייצגת את התובעת היא אותה נעמי לנדאו, עורכת הדין החברה במועצה ציבורית של עמותה הנתמכת על ידי הקרן החדשה, שעשתה את רדיפת שרה נתניהו למקצוע.

   

  "ההכפשות שבכתב התביעה הן דמיוניות. רק כדי להמחיש את האבסורד שבתביעה, די להסתכל בלוח השנה. מתוך התקופה הקצרצרה (כחודש) שבה הועסקה התובעת, שהו ראש הממשלה ורעייתו בדרום אמריקה במשך עשרה ימים. הימים הנותרים של אותה תקופה כללו שבתות, ראש השנה, ערב יום הכיפורים ויום הכיפורים, בהם ממילא התובעת לא הייתה במעון. כלומר, נותרו רק כמה ימים בודדים בהם הייתה התובעת יכולה לראות את הגברת נתניהו. התקופה שבה שהתה התובעת במחיצת הגב' נתניהו קצרה יותר מכתב התביעה שלה".

   

  יש לציין כי העובדת התחילה לעבוד בבית ראש הממשלה ב־27 באוגוסט, כמעט חודש לפני ראש השנה, שחל ב־21 בספטמבר.

   

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 27.10.17 , 00:37