yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: אוראל כהן
  חדשות • 01.05.2018
  תוכנית הגרעין האיראנית נחשפה
  "אנחנו מציגים לעולם מידע שלא נחשף אף פעם", הכריז ראש הממשלה - והסיר את הלוט מעל 55 אלף עמודים מסודרים בקלסרים, 55 אלף קבצים על 183 דיסקים, ובסך הכל חצי טון של חומר מודיעיני • התמונה שעלתה מהם הייתה ברורה: כך עוצבה תוכנית הגרעין האיראנית, "פרויקט עמאד", וכך הסתירה אותה טהרן מעיני העולם גם לאחר החתימה על הסכם הגרעין • מסמך: כל הפרטים שנחשפו על תוכנית הגרעין האיראנית – ומשמעותם
  איתמר אייכנר ותלם יהב

  "איראן משקרת", זה היה המסר שאותו ניסה ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר אמש, כשמעל מרחפת מטרה אחת, בעלת חשיבות היסטורית: להציל את ישראל ואת העולם מפני סכנת הגרעין האיראנית. ולשם הגשמתה של משימה זו התייצב ראש הממשלה בבסיס הקריה שבתל־אביב וחשף מבצע מודיעיני מרהיב של המוסד – וחומרים סודיים שהגיעו מלב טהרן.

   

   

  צילום: רועי עידן

  צילום: רועי עידן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המבצע המודיעיני שעליו התבססה הופעתו של נתניהו אתמול נעשה במחשכים, עם שותפי סוד מועטים, והסתיים בהישג עצום - אולי מהגדולים בהיסטוריה של שירותי הביון הישראליים. אבל את ההישג הזה נדרש ראש הממשלה לתרגם למסר פומבי ככל האפשר, שיגיע לאוזניהם של כל מקבלי ההחלטות בכל הנוגע להסכם הגרעין עם איראן. לכן, על אף שהנאום נקבע לשעה שבה נפתחות מהדורות החדשות בטלוויזיה בישראל, נתניהו נשא אותו באנגלית, ובשפה זו גם נכתבה המצגת. ולכן, קהל היעד העיקרי של הנאום לא היה הצופים הישראלים אלא הצופה בבית הלבן בוושינגטון, נשיא ארצות־הברית דונלד טראמפ, שיידרש להכריע לגבי הסכם הגרעין עד ה־12 במאי.

  קראו עוד:

  מופע מרשים של נתניהו | יועז הנדל

  מצגת הצדק של ישראל | רונן ברגמן

  אירופה לא מתרגשת | תמר שבק, איתי משיח וסמדר פרי 

   

  "איראן משקרת. ביג טיים"

  "הערב נציג לעולם מידע שלא נחשף אף פעם", פתח נתניהו ואמר, כשברקע שקופית המכריזה "ארכיון אטומי - תיקי הגרעין הסודיים של איראן", בליווי דגלה של הרפובליקה האיסלאמית והסמל הבינלאומי לסכנה רדיואקטיבית. "מדובר בהישג מודיעיני מהגדולים שידעה מדינת ישראל. הערב נציג לכם משהו שהעולם לא ראה לפני כן: הארכיון האטומי האיראני. נראה לכם את התיקים האיראניים הסודיים. אתם יודעים שמנהיגי איראן מכחישים שוב ושוב שהם חותרים להשיג נשק גרעיני. אתם שומעים את מנהיג איראן עלי חמינאי אומר: 'אני מדגיש שאיראן מעולם לא רצתה נשק גרעיני'; את נשיא איראן חסן רוחאני אומר: 'לנשק גרעיני אין מקום בתפיסת הביטחון של איראן, והוא מנוגד לתפיסה האתית והדתית'. ועל הדברים האלה חוזר שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף, שאומר: 'לא הייתה לנו תוכנית לפתח נשק גרעיני, זו תוכנית לא הגיונית ולא מוסרית'. הערב אני כאן להגיד דבר אחד: איראן משקרת. ביג טיים".

   

  צילום: אוראל כהן
  צילום: אוראל כהן

   

  בנקודה זו עבר ראש הממשלה לתאר את המבצע המודיעיני שהוביל לחשיפת המידע - ושראשיתו בחתימה על הסכם הגרעין בין איראן לבין מעצמות המערב. "אחרי שחתמה על ההסכם ב־2015, איראן הגבירה את מאמציה להסתיר את תיקי הגרעין הסודיים שלה", הסביר נתניהו. "ב־2017 איראן העבירה את תוכנית הגרעין לאתר סודי בדרום טהרן, במחוז שורהבאד. שם הם הסתירו את הארכיון האטומי שלהם. מעט איראנים ידעו איפה זה הוחזק, וגם כמה ישראלים ידעו. מבחוץ זה נראה מתחם פשוט ותמים, כמו מחסן - אבל בפנים נמצא היה הארכיון הגרעיני הסודי של איראן, נעול בכספות. לפני כמה שבועות, בהישג מודיעיני גדול, ישראל השיגה חצי טון של החומר בתוך הכספות האלה".

   

  על המסך הגדול מאחורי גבו של נתניהו נראו תמונות של המחסן המדובר ושל הכספות הרבות שבתוכו. כדי להמחיש את עוצמתו של ההישג המודיעיני פנה נתניהו בשלב זה מהמסך שעליו הוצגה המצגת וניגש אל שני ארונות שהוסתרו תחת מעטה של בד שחור. כשבידו האחת המיקרופון, הוא הסיר את הלוט מעל הארונות - וחשף שורות על גבי שורות של קלסרים ותקליטורים, שמייצגים את המידע שנאסף מהארכיון האיראני. "55 אלף דפים, ועוד 55 אלף תיקים על 183 דיסקים", הכריז ראש הממשלה. "זה העתק מדויק של החומר המקורי האיראני, שנמצא עכשיו במקום מאוד בטוח".

   

  בסיום ההמחשה עבר נתניהו לתאר את תוכנם של הקלסרים והתקליטורים. "זה מה שהתיקים מכילים: מסמכים מפלילים, דו"חות מפלילים, מצגות מפלילות, תמונות מפלילות, סרטוני וידיאו מפלילים, ועוד", קבע. "שיתפנו את החומר הזה עם ארצות־הברית, וארצות־הברית ערבה לאמינות שלו. שיתפנו אותו עם מדינות נוספות, ונשתף אותו עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א)".

   

  נאומו של נתניהו הגיע בסופו של יום דרמטי במיוחד. בשעות הבוקר עסק העולם כולו בהפצצה בסוריה - שיוחסה לישראל - ובצהריים כינס ראש הממשלה את הקבינט המדיני־ביטחוני בהתרעה קצרה, ועידכן את חבריו במידע שהושג ובכוונתו לחשוף אותו בפני העולם. בשעות אחר־הצהריים נתניהו גם שוחח בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, וסיכם עימם שישלח אליהם בימים הקרובים צוותים מקצועיים שישתפו אותם בחומרים הסודיים. לאחר הנאום הוא שוחח גם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ובימים הקרובים בכוונתו לעדכן את מנהיגי בריטניה וסין. מי שהיו בסוד העניינים בשלב מוקדם בהרבה היו, כמובן, האמריקאים. נתניהו שוחח כבר במוצאי שבת עם הנשיא טראמפ ועידכן אותו במידע, וביום ראשון שוחח על הנושא גם עם מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו, שביקר בישראל.

   

  צילום: AFP
  צילום: AFP

   

  ההחלטה לחשוף את המידע באופן פומבי נבעה מהתחושה בלשכת ראש הממשלה שטראמפ נוטה שלא לסגת מהסכם הגרעין, ומתקרב לעמדה האירופית הקוראת לתיקון ההסכם בלבד. לכן, הוחלט ללחוץ על טראמפ דרך דעת הקהל העולמית ודעת הקהל האמריקאית. טראמפ עצמו הגיב אמש, ואמר: "זה מוכיח שצדקתי ב־100% - פרישה מהסכם הגרעין תשלח את המסר הנכון לצפון קוריאה". עם זאת, טראמפ לא התחייב לפרוש מהסכם הגרעין, ואמר רק: "נראה מה יקרה".

   

  "כמו חמש פצצות הירושימה"

  הפרטים שחשף נתניהו מתייחסים בעיקר לשתי תקופות: השנים 1999־2003, שבהן ניהלה איראן את "פרויקט עמאד", והשנים שלאחר מכן, לאחר עצירת הפרויקט ולאחר חתימת הסכם הגרעין ב־2015. מעבר לשאלה האם החומרים הללו אכן כוללים את האקדח המעשן שמוכיח כי איראן אכן הסתירה מהעולם את פעילותה האסורה לייצור פצצה גרעינית - שאלה שניצבה אמש במוקד הפרשנות על הדברים - ניתן למצוא במסמכים הצצה נדירה ליומרות הגרעין של בכירי הממשל בטהרן, ובשפתם.

   

  "בואו אספר לכם את ההיסטוריה של החומר", אמר נתניהו. "ידענו במשך שנים שלאיראן הייתה תוכנית סודית שנקראה פרויקט עמאד. אנו יכולים להוכיח שהיא הייתה תוכנית כוללת שנועדה לתכנן, לבנות ולנסות נשק גרעיני. אנו יכולים להוכיח שהיא איפסנה את התוכנית הזו בחשאי כדי שהיא תוכל, כשתבחר, לפתח נשק גרעיני. מטרת הפרויקט הייתה לייצר נשק גרעיני".

   

  צילום: עמוס בן גרשום
  צילום: עמוס בן גרשום

   

  המסך התחלף, ובשקופית החדשה הופיעה תוכנית גרעינית - בפרסית. "במצגת איראנית מוצגת המשימה: לפתח חמישה ראשי חץ עם עשרה קילו טון של חומר הנפץ טי־אנד־טי על כל טיל. לא צריך לקרוא פרסית כדי לראות שכתוב כאן 'קילו טי־אנד־טי'. זאת המטרה הספציפית". הנזק הצפוי של ראשי הנפץ הללו הושווה לפצצת האטום שהנחיתו האמריקאים על יפן בסוף מלחמת העולם השנייה: "זה כמו חמש פצצות הירושימה, על פצצות בליסטיות".

   

  שקופית נוספת התחלפה, ונתניהו הציג את עיקרי התוכנית האיראנית. "זהו גיליון איראני מקורי מתוך הארכיונים של פרויקט אמאד", הוא אמר. "תראו מה יש כאן: ייצור 'עוגה צהובה' (אבקה מרוכזת של אורניום שמשמשת לייצור דלק גרעיני ונשק גרעיני), הליך העשרה בצנטריפוגות, מיזם ראשי חץ, מיזם סימולציה, וניסויים. ואכן, כשניתחנו את מה שנמצא בארכיונים הללו מצאנו שלפרויקט אמאד היו כל חמשת המרכיבים, חמשת מרכיבי המפתח של תוכנית נשק גרעיני". גם הפעם, כאשר נתניהו סקר את התוכנית האיראנית, ההוכחה לכך שמדובר בתוכנית גרעין הייתה ברורה. "המרכיב הראשון הוא עיצוב נשק גרעיני", הוא הסביר. "זוהי אילוסטרציה איראנית מקורית של נשק. שוב, לא צריך לקרוא פרסית כדי להבין זאת. זה U235 – אורניום מועשר, כאן בליבה. זו המחשה איראנית מקורית שמחברת את כל המרכיבים יחד". לאחר מכן הציג נתניהו את המרכיבים הנוספים של תוכנית הגרעין האיראנית: צילום הממחיש פיתוח ליבות גרעיניות וכן צילום של מתקן תת־קרקעי חשאי ששימש לכך, תצלום של מכשיר מדידה לפיצוצים גרעיניים, מפות של חמישה אתרים פוטנציאליים לניסוי גרעיני במזרח איראן ודגמים של מטען גרעיני על טיל שיהאב 3. "איראן ממשיכה להרחיב את טווח הטילים הבליסטיים שלה, אלה המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים", הוא אמר, כשברקע תמונות הטילים. "הם התחילו עם 1,000 ק"מ, עכשיו הם עומדים על כ־2,000 ק"מ. הם יכולים להגיע לריאד, לתל־אביב, למוסקבה, והם עובדים על טווחים ארוכים פי כמה".

   

  המסקנה הייתה ברורה. "המסמכים הללו מוכיחים באופן חד משמעי שאיראן משקרת במצח נחושה כשהיא טוענת שמעולם לא הייתה לה תוכנית לפיתוח נשק גרעיני", הוא אמר. "ב־2003 איראן ניצבה בפני לחץ הולך וגדל, אחרי מלחמת המפרץ. היא נאלצה להקפיא את פרויקט עמאד, אבל היא לא הקפיאה את שאיפותיה הגרעיניות, ורקחה תוכנית לעשות שני דברים: לשמר את הידע הגרעיני, ולהמשיך לפתח את יכולות הנשק הגרעיני. התוכנית הזאת הגיעה ישירות מההנהגה העליונה".

   

  לפי נתניהו, התוכנית האיראנית שילבה חלקים גלויים וחשאיים. "חלק מרכזי בתוכנית היה להקים ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה", הוא אמר. "כך ניסח זאת ד"ר מוחסן פחריזאדה, ראש פרויקט עמאד. ההנחיה הכללית שלו הייתה להודיע על סגירתו של פרויקט עמאד, אבל למעשה איראן המשיכה את העבודה הזו באמצעות שורה של ארגונים במהלך השנים, והיום, ב־2018, העבודה הזאת מבוצעת על ידי SPND. זהו ארגון בתוך משרד ההגנה האיראני, ולא תופתעו לשמוע שהוא מנוהל על ידי אותו ד"ר פחריזאדה, וכמובן שלא במקרה רבים מאנשי המפתח ב־SPND עבדו תחתיו בפרויקט עמאד. ולכן הארכיונים האטומיים האלו מראים בבירור שאיראן תיכננה בדרגים הגבוהים ביותר להמשיך את העבודה הנוגעת לנשק גרעיני, תחת כסות שונה, ולהשתמש באותו כוח אדם". להמחשה, הציג ראש הממשלה את המתקן הגרעיני בפורדו, שנחשף לפני מספר שנים. "זה היה מתקן תת־קרקעי חשאי שהאיראנים בנו מתחת להר", הוא אמר. "לא מניחים אלפי צנטריפוגות מתחת להר כדי לייצר איזוטופים רפואיים, שמים אותם שם למטרה אחת בלבד - נשק גרעיני, העשרה לצורך נשק גרעיני. המסמכים מראים שפורדו תוכנן מלכתחילה לצורך נשק גרעיני כחלק מפרויקט עמאד. איראן התעקשה לשמר את פורדו, ולמרבה התדהמה הסכם הגרעין איפשר לה לעשות זאת, אולם היא נדרשה לחשוף את תוכניותיה הגרעיניות. איראן הייתה חייבת להתוודות. זאת הייתה ההזדמנות שלה להתוודות בפני סבא"א ולומר: הייתה לנו תוכנית כזאת, חשאית, והקפאנו אותה. היא לא קיימת. השמדנו את החומר. הנה מה שאיראן אמרה לסבא"א: איראן הכחישה את קיומה של תוכנית מתואמת שתכליתה פיתוח נשק גרעיני והכחישה ספציפית את קיומה של תוכנית עמאד. החומר מוכיח אחרת, שאיראן אישרה, יזמה ומימנה את פרויקט עמאד, תוכנית מתואמת שמטרתה פיתוח נשק גרעיני".

   

  "רציתם גרעין, ואתם עדיין רוצים"

  "זה רק קמצוץ מכלל החומר שיש ברשותנו", סיכם נתניהו. "אבל אפילו מתוך הקמצוץ הזה אפשר להסיק ארבע מסקנות מרכזיות: ראשית, איראן שיקרה כשטענה שמעולם לא הייתה לה תוכנית נשק גרעיני. 100,000 מסמכים חשאיים מוכיחים שהיא שיקרה. שנית, אפילו אחרי ההסכם, איראן המשיכה לשמר ולהרחיב את הידע הגרעיני שלה לשימוש עתידי. למה שמשטר טרור יחביא ויקטלג בדקדקנות את התיקים הגרעיניים שלו אם לא כדי להשתמש בהם במועד מאוחר יותר? שלישית, איראן שיקרה שוב ב־2015 כשלא התוודתה בפני סבא"א. ולבסוף, ההסכם הגרעיני מבוסס על שקרים והונאה איראנית".

   

  לסיכום טענותיו הפנה ראש הממשלה אצבע מאשימה לכיוונם של ראשי המשטר האריאני. "הנה השורה התחתונה - איראן ממשיכה לשקר", הוא אמר. "רק בשבוע שעבר זריף אמר 'מעולם לא רצינו להפיק פצצה'. ודאי שרציתם, ודאי שאתם רוצים, והארכיונים האטומיים מוכיחים זאת. הסכם הגרעין מעניק לאיראן מסלול ברור לארסנל אטומי: הוא מאפשר לה העשרה בלתי מוגבלת בתוך מספר שנים, הוא כלל לא מטפל בהמשך הפיתוח של טילים בליסטיים או בתוכנית הפצצה הגרעינית החשאית של איראן ובפעילות ההתחמשות המתקדמת שלה. זה מה שעשינו עכשיו". למעשה, נתניהו לא טען שאיראן הפרה את ההסכם אלא רק רמז שבדו"חות סבא"א איראן לא מילאה את חלקה ולא התוודתה על תוכניות הגרעין שלה מהעבר.

   

  נתניהו סיים את נאומו בקריאה לביטול הסכם הגרעין. "זוהי עסקה איומה", הוא אמר. "היא מעולם לא הייתה צריכה להיחתם, ובעוד מספר ימים הנשיא טראמפ יחליט מה לעשות עימה. אני משוכנע שהוא יעשה את הדבר הנכון עבור ארה"ב, את הדבר הנכון עבור ישראל ואת הדבר הנכון עבור שלום העולם".

   

  לאחר הנאום, היו מי שטענו כי המטרה המרכזית שראש הממשלה התיימר להשיג לא הושגה. "למדנו שלישראל יש יכולות איסוף מודיעיניות מרשימות, ושהאיראנים שקרנים אבל לא היה בדברים שנאמרו שום דבר חדש", טען פרופ' עוזי ארד, מי שכיהן כראש המועצה לביטחון לאומי. "לא היה פה אקדח מעשן".

   

  בקלסרים על הבמה: עותק של החומר המקורי

  תלם יהב

   

  זה לא היה נאום של ראש ממשלה שעומד על פודיום ומדבר למקרופון ללא תנועה. בנימין נתניהו לא חסך באביזרים במהלך נאומו אתמול.

   

  ה"מופע" של נתניהו כלל עשרות קלסרים ודיסקים, שהוצבו ממש מאחוריו, מכוסים בסדין שחור. בתחילת דבריו ציין נתניהו כי המודיעין הישראלי תפס למעלה ממאה אלף מסמכים ודיסקים בארכיון האיראני, ואז הסיר את הסדין השחור, כמו מעין לוט, בתנועה דרמטית שנראתה כמו להטוט קוסמות. לאחר מכן הסביר כי הארונית שמאחוריו, ובה עשרות קלסרים ודיסקים, מלאים בחומרים שהם העתקים מדויקים של המסמכים הסודיים שנתפסו.

   

  "לפני כמה שבועות ישראל השיגה חצי טון מהחומר שנמצא בתוך הכספות האלו, והנה מה שיש לנו – 55 אלף עמודים ו־55 אלף קבצים על 183 דיסקים", אמר נתניהו. "כל מה שאתם עומדים לראות זה עותק מקורי של החומר האיראני. איפה המקור? במקום מאוד בטוח".

   

  נאום נתניהו הקפיץ את מחיר הנפט

  דניאל בטיני

   

  מחירי הנפט בעולם, שפתחו את יום המסחר דווקא בירידות, נסגרו בסופו בעליות בעקבות מסיבת העיתונאים של נתניהו.

  מחירה של חבית נפט גולמי בבורסת הסחורות של ניו־יורק היה בסיום המסחר 68.47 דולר, עלייה של 0.7%. בתחילת יום המסחר ירד המחיר ל־67.17 דולר לחבית, מיד לאחר מסיבת העיתונאים זינק המחיר לרמה של 69.34 דולר לחבית, ובסיום חלה התמתנות קלה בעליות.

  מחיר חבית נפט גולמי מסוג ברנט היה 75.17 דולר, המחיר הגבוה ביותר מאז נובמבר 2014. בתחילת יום המסחר כבר ירד המחיר ל־73.47 דולר לחבית, אולם הנאום הקפיץ אותו. בסיכום חודשי קפץ מחיר הברנט בכ־7% – החודש הטוב ביותר מאז ספטמבר 2017.

  מחירי הנפט טיפסו החודש לרמתם הגבוהה מאז 2014 על רקע חששות משיבושים באספקת הנפט הגולמי מאיראן. בלי קשר לנאום, אנליסטים ציינו כי השוק מאוד רגיש לכל התפתחות הקשורה להסכם הגרעין ולסנקציות וכי רמת חוסר הוודאות גבוהה.

   

  רה"מ ושר הביטחון יוכלו להכריז מלחמה

  יובל קרני ואיתמר אייכנר

  מליאת הכנסת אישרה אמש ברוב של 62 ח"כים מול 41 מתנגדים את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד ויו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר – המעבירה מהממשלה לידי הקבינט המדיני־ביטחוני את הסמכות להכריז על יציאה למלחמה או למבצע צבאי. מדובר בתיקון לחוק יסוד "הממשלה".

  אחד הסעיפים בחוק קובע כי "בנסיבות קיצוניות, ואם הדבר הכרחי מטעמי דחיפות שאינם מאפשרים לכנס את המניין החוקי בקבינט, יהיו רשאים ראש הממשלה ושר הביטחון לקבל את ההחלטה במניין חוקי מצומצם יותר".

  הסעיף זכה לביקורת של ח"כים באופוזיציה, אולם ההצעה אושרה.

  ראש הממשלה הציג לראשונה לשרי הקבינט את המידע המודיעיני שאסף המוסד בישיבה אתמול – והם היו בהלם. רק נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר המודיעין ישראל כ"ץ היו קודם לכן בסוד העניינים. נתניהו דיווח לשרים שעידכן את האמריקאים במידע, ושהמוסד עידכן את הסי.איי.אי ועוד כמה שירותים חשאיים מערביים.

  ההחלטה לחשוף את החומר נועדה לתת רוח גבית לנשיא טראמפ לפני ההחלטה על הסכם הגרעין שיקבל ב־12 בחודש, לגרום למדינות אירופה לתמוך בשינויים מהותיים בהסכם – ועל הדרך להראות את יכולותיו של המודיעין הישראלי למקרה שהאיראנים יחשבו על נקמה. "זה אחד ממבצעי המודיעין הגדולים בתולדות מדינת ישראל", סיכם השר כ"ץ.

   

  yed660100