שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 20.06.2018
  בה"ד 1 50 שנה
  בית־הספר לקצינים חוגג יובל במצפה־רמון והמסיבה תתקיים, איך לא, על רחבת המסדרים עם מסיימי קורס הקצינים הקרביים ה־51 • הקצינים החדשים: צברים, גרים במרכז ואוהבים שניצל
  קורין אלבז־אלוש

  דורות של צוערים התרגשו על רחבת המסדרים של בה"ד 1 רגע לפני שסיימו את קורס הקצינים הנכסף. היום יזכה קורס קצינים קרביים מספר 51 להתרגשות כפולה: גם מקבלת סיכת המ"מ, וגם מחגיגות היובל של בית־הספר לקצינים שבמצפה־רמון.

   

  בה"ד 1 הוא בסיס ההדרכה המרכזי להכשרת קצינים וקצינות בצה"ל, למעט טייסים וחובלים. בעבר נדד במקומות שונים בארץ, וב־1968, לפני חמישים שנה, עבר למשכנו המזוהה במצפה־רמון.

   

  קראו עוד: המגדלור של צה"ל | אלוף נדב פדן

   

  על רחבת המסדרים בבה"ד 1 יעמדו היום בעיקר קצינים חדשים: 91% ממסיימי הקורס הם גברים, ו־9% הן נשים שיהפכו לקצינות קרביות. נתון מדהים הוא ש־84% מהם לא חשבו על קצונה לפני השירות הצבאי.

   

  החיל שמנצח מבחינת ייצוג במחזור הזה הוא ללא ספק הנדסה קרבית - 15% ממסיימי הקורס שייכים לחיל הכסוף, 13% למערך הגנת הגבולות, 14% שריונרים, 10% צנחנים ו־9% תותחנים. לגולני משתייכים 7% מהמסיימים, ונתון זהה גם לחטיבת הנח"ל ולכפיר. גבעתי עוקפים באחוז בודד עם 8% ממסיימי הקורס. 6% מהמסיימים יהיו קצינים בקומנדו, ו־4% ביחידות מובחרות.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  רובם המוחץ של הקצינים הקרביים הטריים הם צברים. רוב מסיימי הקורס גרים באזור המרכז וכחמישית מהם גרים בצפון הארץ. רק 11% מהמסיימים מגיעים מהדרום.

   

  40% מהמסיימים הם ילדי סנדוויץ', מה שמשאיר אבק לבכורים (35%) ולילדים הקטנים בבית (25%). עבור 43% הערך הצה"לי המשמעותי ביותר הוא דבקות במטרה וחתירה לניצחון. 14% הצביעו על דוגמה אישית ו־13% על רֵעות.

   

  ומה הטעם של הקצינים החדשים? רמז - לא אנין במיוחד. 43% מעדיפים את הקפה שלהם שחור. 78% אוהבים את השניצל הצבאי, 4% מעדיפים לאכול מנות קרב. בשעות הפנאי מתברר כי רק 3% אוהבים לקרוא ספרים.