שני 28 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: באדיבות אתר פאנט
  חדשות • 25.08.2018
  "הם באו עם שרשראות ברזל, אמרו לנו: 'ערבים מסריחים', והתחילו להכות"
  שלושת הצעירים משפרעם, ובהם רופא באיכילוב, מצאו את עצמם מול חבורה של שמונה או תשעה בריונים שאפילו לא ניסו להסתיר את המניע שלהם: געזנות ושנאת ערבים. זה נגמר בבית־החולים, עם תפרים וחבלות קשות. בית־המשפט שיחרר למעצר בית את אחד החשודים ונזף במשטרה: "לא בוצעו פעולות חקירה מהותיות"
  גואל בנו וליאור אל־חי

  מ"י (28), רופא בחדר המיון של בית־החולים איכילוב, כבר נתקל בחייו ביחס גזעני – מקריאות גנאי ועד חולים שלא רצו שיטפל בהם רק כי הוא ערבי. אבל הפעם לא מדובר היה רק בעלבון, אלא באלימות קשה וחסרת מעצורים כלפיו וכלפי שניים מחבריו.

  רק כי הם ערבים.

   

  קראו עוד: מחבלים משלנו | בן-דרור ימיני

   

  המומים ומצולקים ישבו אמש שלושת החברים משפרעם ושיחזרו את הלינץ' שעברו בלילה שבין רביעי לחמישי. השלושה - מ"י הרופא, חברו מ"א (28), אח במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, וחבר נוסף, מ' (22), קרוב משפחתו של האח - יצאו לבלות בחוף קריית־חיים. בשלב מסוים הבחינו בצעיר מצויד במוט ברזל מסתובב בחוף.

  "הוא שאל מתרחצים אחרים אם הם ערבים, וכשהשיבו בחיוב אמר להם: 'לא בא לנו שתהיו כאן'", סיפר מ"א. "הם התקפלו, כי הבינו שזה עלול לעלות להם ביוקר". מ"י, הרופא, הריח את הסכנה והתקשר למשטרה, אך תוך כדי שהוא מדבר עם המוקד ניגש אליו התוקף, חטף ממנו את הטלפון הנייד ועזב את המקום. לאחר מספר דקות חזר עם עוד שבעה או שמונה צעירים, מצוידים במוטות ברזל, שרשאות ברזל וסכינים.

  "הם קראו לעברנו קריאות גנאי ואמרו שאנחנו ערבים מסריחים ושאנחנו לא צריכים לבלות בחוף אלא בכפר שלנו", משחזר מ"י. ואז החלו להכות.

  מ', הצעיר מבין השלושה, ספג מהלומות בראשו ובפניו והוטח אל החול שותת דם. הוא ניסה להתגונן, הניח את ידיו על ראשו, אך התוקפים בעטו בו עד שאיבד את הכרתו. קרוב משפחתו, שעובד כאח בבית־חולים, החל להגיש לו עזרה ראשונה, אך גם הוא הותקף. "אלה בריונים חולי נפש ולא רק גזענים. זה הזוי לגמרי", אומר מ"י.

  שני גברים שטיילו בחוף הבחינו במתרחש ונחלצו לעזרתם של המותקפים. "הם הצילו את חייהם", אומר קרוב משפחה.

  "הייתי בטוח שהחבר שלנו מת", ממשיך מ"י, הרופא. "הוא לא הגיב. חיכיתי למד"א, כי גם אני נזקקתי לטיפול. הכל חשוך, שני החברים שלי מדממים, ואני לא יכול אפילו לראות איפה מקור הדימום".

  השלושה קיבלו טיפול רפואי ראשוני בזירת האירוע והועברו למרכז הרפואי רמב"ם בחיפה כשהם סובלים מחבלות ומחתכים בראשיהם. אני הגעתי לחדר המיון ושני החברים האחרים לחדר הלם", מספר מ"י הרופא. כששמע הצוות הרפואי על נסיבות הפציעה, הוזעק למקום שוטר המוצב קבוע בבית־החולים, והוא גבה מהשלושה עדות ראשונית.

  כשהגיע מ"י לבית הוריו בשפרעם, הוריו היו מזועזעים. "הם ראו שהבגדים שלי מלאים דם ושאלו מה קרה. כשסיפרתי אבא שלי אמר שאסור לשתוק. אבא הוא קבלן שיפוצים ועובד הרבה עם יהודים. מילדות אני זוכר אותם מבקרים אצלנו בבית, כמו משפחה. קרה לי כבר שקראו לעברי קריאות גנאי. היה גם מקרה של יהודי דתי שביקש לא להיבדק על ידי כי אני ערבי. אמרתי שזו זכותו ושיחכה לרופא המחליף שלי, אבל לבסוף הוא השתכנע והסכים שאבדוק אותו. בחדר המיון אני אפילו לא שואל לשם המטופל. אני בודק את גיליון החולה ומטפל בכולם כאחד, ללא כל הבדל".

  האח, מ"א, המתגורר זה חמש שנים בתל־אביב, אומר דברים דומים: "אף פעם לא בדקתי מי המטופל שלי - יהודי או ערבי. אני מתייחס לכולם כאל בני אדם. התוקפים הפראיים האלה חייבים לתת את הדין". קרוב משפחתו, מ', מספר: "אני עובד כבר שנתיים במפעל באחד הקיבוצים בצפון יחד עם יהודים, וכולם חברים שלי. קשה לי להבין את ההתנהגות האכזרית הזאת כלפינו רק בגלל שאנחנו ערבים. זאת גזענות ושנאה ללא כל סיבה".

  ביום שישי בערב עצרה משטרת זבולון תושב קריית־חיים, בן 23, בחשד למעורבות בלינץ'. בחקירתו הכחיש את המיוחס לו. אמש הובא לבית־משפט השלום בחיפה והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בחמישה ימים. סנגורו, עו"ד ליאור בר־זוהר, טען שיש לשחררו בטענה כי הוא לא נעצר על בסיס ראיות, אלא רק על סמך מידע מודיעיני שהגיע למשטרה, וכי החוקרים לא ביצעו פעולות חקירה מהותיות כדי לבסס חשד סביר כנגדו. השופט גיל קרזבום דחה את בקשת המשטרה והורה לשחרר את החשוד למעצר בית מלא למשך שלושה ימים. בהחלטתו קבע השופט כי למעט המידע המודיעיני, אין שום ראיה המצדיקה את המשך המעצר. "לא ברור מדוע לא בוצעו פעולות החקירה המהותיות, ובכלל זה מסדר זיהוי ובדיקה של טענת האליבי שהעלה החשוד", ציין השופט, ואסר את פרסום פרטיו. המשטרה ביקשה לעכב בשעתיים את שחרורו והגישה ערר לבית המשפט המחוזי.

  בשבת לפנות ערב נעצר חשוד נוסף, תושב העיר נשר, בן 29. גם הוא מכחיש קשר לאירוע. הבוקר יובא לבית־משפט השלום בקריות, שם תבקש במשטרה להאריך את מעצרו.

  במשטרה הבהירו אמש שהם רואים בחומרה רבה את אירוע התקיפה וכי הושקע מאמץ רב על מנת לאתר את שני החשודים. על פי הודעת המשטרה, החוקרים ממשיכים בניסיונות לאתר מעורבים נוספים בתקיפה.

  חבר הכנסת האלוף (מיל') אייל בן־ראובן, יושב ראש השדולה לקידום חיים משותפים בין ערבים ויהודים, אמר אמר כי "הפגיעה בשלושה על ידי בריונים נאלחים רק בשל היותם ערבים מעוררת בחילה וכעס, והיא ראויה לגינוי מקיר לקיר ולטיפול משטרתי נחוש ומהיר".