ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 22.11.2018
  נדם קולן
  הממשלה הבטיחה תוכנית חירום לאומית למיגור האלימות נגד נשים - אבל הקואליציה הצביעה אתמול פה אחד נגד הצעת החוק של האופוזיציה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית • ח"כ יעל כהן פארן, ממגישות ההצעה: "איך חברות הכנסת מהקואליציה יסתכלו ליתומים בעיניים?"
  תלם יהב | כתבנו לענייני רווחה

  אחרי שבועות ארוכים של מחאה ציבורית נרחבת שמטרתה מניעת רצח נשים, הקואליציה הפילה אתמול את הצעת החוק של האופוזיציה שביקשה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית.

   

  לפני מספר שבועות פורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות" כי הממשלה הבטיחה להביא תוכנית ממשלתית למיגור האלימות נגד נשים בתוך שבועיים. אלא שחלפו מספר שבועות והתוכנית, שהוכרזה בעקבות לחץ של חברות כנסת מהאופוזיציה וכן בעקבות הקמפיין הציבורי הנרחב, עדיין לא קרמה עור וגידים.

   

  חברות הכנסת מהאופוזיציה יעל כהן פארן (המחנה הציוני), מיכל רוזין (מרצ), עאידה תומא־סלימאן (הרשימה המשותפת) ועליזה לביא (יש עתיד) הציגו לפני מספר שבועות במליאת הכנסת הצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית למניעת אלימות נגד נשים, בעקבות גל של מקרי רצח נשים בשבועות האחרונים, שהביא למצב שבו נרצחו השנה למעלה מעשרים נשים על ידי בני זוגן ובני משפחותיהן.

   

  קראו עוד: איך אתן ישנות בלילה | ענת לב-אדלר

   

  חברות הכנסת טענו אז כי בעקבות מו"מ מול יו"ר הקואליציה הוחלט כי הממשלה תקדם בתוך שבועיים תוכנית חירום לאומית למיגור האלימות נגד נשים, ולכן נדחתה ההצבעה על ועדת החקירה הפרלמנטרית. חברות הכנסת קיימו דיונים מול האוצר בניסיון לגייס את התקציב לתוכנית, אולם זה לא הצליח. אתמול, כאמור, העלו את ההצעה, שנפלה ברוב של 59 מול 56 תומכים. חברי הכנסת שהתנגדו להצעה הם כל חברי הקואליציה, בהם גם שורה ארוכה של חברות כנסת שמקדמות נושאים חברתיים. עוד לפני כחודש פורסם שבכוונת כל חברי הקואליציה להתנגד להצעה.

   

   

   

  בין חברות הכנסת הללו ניתן למצוא את השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל (ליכוד), שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), טלי פלוסקוב (כולנו), נאוה בוקר (ליכוד), ענת ברקו (ליכוד), מרב בן ארי (כולנו), נורית קורן (הליכוד), יפעת שאשא ביטון (כולנו), מירי רגב (ליכוד) וציפי חוטובולי (ליכוד). גם שר העבודה והרווחה, חיים כץ (ליכוד), הצביע נגד ההצעה ועוד רבים אחרים.

   

  ח"כ יעל כהן פארן, מיוזמות ההצעה, אמרה אתמול: "ממשלה שבגדה בנשים, ממשלה שמתנערת מאחריותה הלאומית, מפנה גב למי שנזקק לה ברגע האמת. איך יסתכלו חברות הכנסת מהקואליציה ליתומים בעיניים? מה הן יגידו? לא טיפלנו כי המשחק הפוליטי לא אפשר? זה שפל חדש של ממשלה שפשטה רגל מוסרית וערכית. אנחנו באופוזיציה לא ננטוש את הנשים שזקוקות לנו. אפנה למבקר המדינה שיבחן את מחדלי הממשלה בטיפול בנושא ויסייע לקידום תוכנית חירום לאומית".

   

  ח"כ מיכל רוזין, שהייתה גם היא אחת היוזמות, הוסיפה כי "ממשלה שבה השר לביטחון פנים, השרה לשוויון מגדרי וראש הממשלה נוטשים הכל כדי לרוץ להצביע נגד ועדת חקירה פרלמנטרית על תופעת רצח הנשים, היא ממשלה שאיבדה תוקף מוסרי לשלוט".

   

  יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, חברת הכנסת עאידה תומא־סלימאן, אמרה: "הקואליציה הוסיפה חטא על פשע היום. ההצבעה נגד ועדת החקירה אחרי חודש של מריחות והתחמקויות מההבטחה שניתנו, מעיד על חוסר רצון פוליטי ואטימות אנושית כלפי סבלן וחייהן של הנשים. מי שחושב שאישה מתלוננת היא אישה משועממת, לא יכול להיות מופקד על ביטחונן של הנשים. עדיף שהממשלה הזו תלך הביתה כבר".

   

   


  פרסום ראשון: 22.11.18 , 00:04