ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: רויטרס
  חדשות • 10.11.2018
  "פרוטקשן לחמאס"
  חזק מול חמאס? נתניהו איפשר להכניס לרצועת עזה 15 מיליון דולר במזומן שהגיעו מקטאר • ביקורת מימין ומשמאל: "כניעה והשפלה, משלמים דמי חסות לארגון טרור" • השליח הקטארי: "אנחנו לא תומכים באף פלג, זה סיוע הומניטרי בלבד"
  עמיחי אתאלי, אליאור לוי, סמדר פרי ויובל קרני

  הכסף הקטארי הגיע לרצועת עזה בשלוש מזוודות, 15 מיליון דולר במזומן, ובישראל מאשימים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בתשלום פרוטקשן, דמי חסות, לחמאס.

   

  יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בתגובה כי "התמונה של מזוודות הכסף הקטארי שמגיעות לחמאס היא תמונה כואבת של כניעה והשפלה של מדינה שמשלמת דמי חסות לחמאס. זאת התמונה של הכישלון המדיני של נתניהו וליברמן, שבמקום לחזק את המתונים מחזקים את חמאס".

   

  קראו עוד:

  שוחד לטרוריסטים | שלמה פיוטרקובסקי

  מזומנים תמורת שקט | יוסי יהושוע

   

  ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) ‏שיתפה סרטון שבו נתניהו כיו"ר האופוזיציה מבטיח למוטט את שלטון חמאס וכתבה: "אנחנו נמוטט את שלטון חמאס? אדוני התכוון אנחנו נממן את שלטון חמאס. בדולרים. במזומן. נתניהו משלם לחמאס פרוטקשן. ככה זה במאפיה".

   

  גם איציק שמולי (המחנה הציוני) העלה תמונות של עזתים מחזיקים בדולרים שקיבלו וכתב: "‏בפעם הבאה שנתניהו יספר לכם שהוא חזק מול חמאס. נסחט באיומים".

   

   
  "על איזו הסדרה מדברים?". החממה הבוערת בנתיב העשרה | צילום: דדי פולד
  "על איזו הסדרה מדברים?". החממה הבוערת בנתיב העשרה | צילום: דדי פולד

   

   

  גם בימין היו מי שמתחו ביקורת על העברת הכסף לחמאס. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי "‏זה חמור הרבה יותר מפרשת הצוללות, ולמרבה הצער על זה אי־אפשר לומר שנתניהו לא ידע". חבר מפלגתו, שר החקלאות אורי אריאל, הוסיף כי "ידוע לכולם לאן הכסף יילך בסופו של דבר. ככה לא משיגים שקט לתושבי הדרום".

   

  ח"כ מוטי יוגב, גם הוא מהבית היהודי, אמר אמש כי "יש בכך דברים טובים ורעים: מצד אחד ישראל משתחררת מהתלות ברשות הפלסטינית ומאפשרת סיוע הומניטרי נחוץ לעזה, אבל מצד שני כל עוד לא השמדנו את ראשי חמאס והג'יהאד ברצועה, וביניהם גם את מקבלי ההחלטות, הכסף הזה מזין גם את הטרור".

   

  השליח הקטארי, מוחמד אל־עמאדי, הגיע לרצועת עזה ביום חמישי כשהוא נושא איתו את מזוודות הכסף. הוא נחת בנמל התעופה בן־גוריון ומשם המשיך ברכבו למעבר ארז. למחרת כבר החל חמאס לשלם משכורות לפקידים שלא קיבלו שכר כבר חודשים ארוכים, וכן לחלק מענקים למשפחות של הרוגי ופצועי צעדות השיבה ולנזקקים. בסניפי הבנקים והדואר ברצועה השתרכו תורים ארוכים של אנשים שביקשו לקבל את כספם, ועזתים רבים העלו לרשת תמונות שלהם עם השטרות המיוחלים.

   

  "נמשיך להעביר את המשכורות ואת המענקים למשפחות הנזקקות במשך שישה חודשים, 15 מיליון דולר בכל חודש", אמר השליח הקטארי, שהדגיש כי האו"ם לא מעורב בהעברת הכספים. "10 מיליון דולר נוספים יילכו לטובת הדלק".

   

  אל־עמאדי, שנפגש במהלך ביקורו גם עם מנהיגי חמאס איסמאעיל הנייה ויחיא סינוואר, הבהיר שמדובר בסיוע הומניטרי בלבד. "אנחנו לא תומכים באף פלג ואין לנו שאיפה לפתור את כל הבעיות של תושבי הרצועה", אמר, "אבל אנחנו יודעים שמענק של 15 מיליון דולר משרת באופן ישיר ועקיף חצי מיליון איש ומחייה את הכלכלה".

   

  ביום שישי הגיע השליח הקטארי לגדר כדי לצפות מקרוב בצעדת השיבה. באחד ממוקדי ההפגנות נרגמה השיירה שלו באבנים על ידי מפגינים פלסטינים שככל הנראה לא היו זכאים למענקים, והוא הוברח מהמקום. בשבת הוא ביקר בתחנת הכוח ברצועה, שגם להפעלתה תרמה קטאר כספים, והדגיש כי הכספים שתזרים קטאר מיועדים לכל תושבי הרצועה ויאפשרו לחלץ את עגלת הכלכלה העזתית מהבוץ.

   

  בתקשורת הערבית דווח בסוף השבוע שישראל וקטאר הגיעו להסכמות על הכנות להקמת מעבר ימי בין עזה לקפריסין בפיקוח בינלאומי ובפיקוח ביטחוני ישראלי, אולם לא ברור מה המתווה שעליו סוכם. על פי הדיווח ישראל ביקשה לשמר נוכחות פיזית במעבר, אך חמאס דורש שהפיקוח יהיה דומה לזה שמופעל במעבר רפיח, היינו באמצעות מחשבים ומצלמות.

   


  פרסום ראשון: 10.11.18 , 23:52