שבת 24 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "גינונים של דייקנות ושמירת מרחק".שולץ
  ממון • 17.12.2017
  מנהל נוקשה שאוהב את החיים הטובים: מי אתה קאר שולץ
  הוא נבחר לאיש העסקים המבטיח ביותר בדנמרק, אבל העובדים מתארים אותו כבעל אופי קריר וקפדני • לצד חריצותו ויכולתו להבריא חברות במצוקה הוא אוהב לטייל ולגור בבתים יוקרתיים • פרופיל של המנכ"ל החדש של טבע, שמוביל כעת את מהלך הפיטורים הקשה בתולדותיה
  רועי ברגמן, עופר פטרסבורג ויגאל רום, קופנהגן

  "אנחנו מודעים לכך שההחלטות שלנו ישפיעו על רבים מהעובדים ונעשה כל שביכולתנו כדי להקל עליהם עם השינויים הצפויים". הדובר: קאר שולץ. התאריך: 19 באוגוסט 2015. האירוע: הכרזת חברת התרופות "לונדבק" הדנית על תוכנית התייעלות, שכללה קיצוץ של כ־17% ממצבת כוח האדם שלה ברחבי העולם.

   

  קראו עוד: "אם לא נמצא תחליף - נקצץ במספר העובדים" | נווית זומר

  קראו עוד: אפשרויות הסיוע הנבחנות: מענק או ערבות מדינה לטבע | גד ליאור

   קראו עוד: רק מנכ"ל זר יכול | רועי ברגמן

   

  כשנתיים וחצי אחרי שולץ שוב מוצא את עצמו בסיטואציה של המנכ"ל שצריך להתנצל בפני העובדים על מהלך פיטורים גדול שהוא מוביל.

   

  קאר שולץ הוא שם אנונימי כמעט מחוץ לתעשיית הפארמה העולמית. בניגוד למנכ"ל הקודם של טבע, ארז ויגודמן, שבא עם רקע ממגוון רחב של תעשיות (עלית, שטראוס ומכתשים אגן), שולץ בילה את מרבית הקריירה שלו עד כה בתעשיית התרופות בדנמרק, המקום שבו נולד והתגורר עד לאחרונה, למעט שנתיים שבהן חי בשווייץ.

   

  אחרי שסיים תואר כפול בכלכלה ובמדעים באוניברסיטת קופנהגן ותחנת מעבר קצרה בפירמת הייעוץ "מקינזי", התקבל שולץ לעבודה ככלכלן בחברת התרופות "נובו נורדיסק", ה"טבע" של דנמרק. בנובו נורדיסק עלה שולץ באיטיות בסולם הדרגות עד למשרת סמנכ"ל התפעול של החברה, מספר שתיים למנכ"ל. שולץ סומן אז כיורשו העתידי של המנכ"ל, לארס רביין סורנסן, אלא שהחליט לעזוב ב־2015 כדי לקבל על עצמו את האתגר של מנכ"ל לונדבק. התפטרותו לוותה בכותרות ענק בעיתונות הדנית לאחר שהוא פוצה על הפסקת עבודתו בסכום דמיוני של 72.7 מיליון כתרים דנים (כ־40.6 מיליון שקל), הגבוה ביותר שאי פעם שולם בדנמרק.

   

  לגו. שולץ דירקטור בחברה מאז 2007
  לגו. שולץ דירקטור בחברה מאז 2007

   

   

  לונדבק, חברת תרופות דנית קטנה בהרבה מנובו נורדיסק, הייתה אז בעיצומו של משבר ושולץ הובא אליה על תקן המושיע. שלושה חודשים בלבד לאחר מינויו, שולץ כבר הכריז על תוכנית התייעלות שכללה פיטורי 1,000 עובדים מתוך כ־6,000.

   

  סול בארר, יו"ר טבע, שעמד בראש ועדת האיתור שבחרה בסופו של דבר לשולץ כמנכ"ל, אמר כי "לונדבק הייתה במצב קשה והוא (שולץ) שינה אותה ויצר ערך משמעותי לבעלי המניות. בנוסף, הוא נחשב לאמין מאוד בקרב כל בעלי העניין בחברה". לראיה: מניות החברה הדנית הכפילו את שוויין ביותר מפי 3 אחרי ששולץ הצליח להשיב אותה לפסים של רווחיות בעקבות קיצוץ חד בהוצאות.

   

  למרות שהובא לטבע על תקן של "גרזן", לשולץ יש רקורד גם במהלכי צמיחה של חברות. בנובו נורדיסק הוא נחשב לאחד האחראים על התרחבותה של החברה מגבולות אירופה לארה"ב, שם יצרה החברה נוכחות משמעותית. בראיון שנערך איתו בשנת 2014 סיפק שולץ רמז להלך המחשבה שלו בתעשיית התרופות: "אתה יכול לצלוח את התחרות רק אם אתה מפתח באופן עקבי את המוצרים הטובים ביותר".

   

  "הוא אחד מהמוחות האנליטיים החריפים ביותר שיש לנו בדנמרק. יש לו ראייה רחבה והוא יוצא דופן בקבלת ההחלטות שלו", אמר עליו לארס רביין סורנסן, מנכ"ל נובו נורדיסק לשעבר בכתבה ב־"Berlingske Business" בפברואר 2010. אותו מגזין סימן אותו כ"נשיא הכתר" של נובו נורדיסק, שאמור לרשת את המנכ"ל כשיפרוש, וב־2014 כאיש העסקים המבטיח ביותר בדנמרק בעשור הקרוב.

   

  באותה כתבה הוזכר כי שולץ זכה לכינוי "הארד קאר" (Hard Kare) בקרב עמיתיו לעבודה, בעקבות הנוקשות הניהולית שלו, שבאה לידי ביטוי בקשיים שהעמיד בפני הכפופים לו, כאשר ביקשו לאשר מולו פרויקטים בחברה. הם, לפי הכתבה, נדרשו לגייס את הטיעונים הטובים ביותר שלהם כדי להצליח בעמידה מולו.

   

  עובדים בנובו נורדיסק, שעבדו בחברה בתקופה ששולץ כיהן כסמנכ"ל, מגדירים אותו כמנהל חרוץ מאוד, מסור לתפקידו, אולם חסר את המגע החברתי החם שהיה אופייני למנכ"ל האגדי של נובו, מאדס קרוסגורד תומסן. תומסן היה ידוע בהליכותיו העממיות, הכיר רבים מעובדי החברה בשמם הפרטי וכל אחד מהעובדים יכל לעצור אותו במסדרון כדי לשאול שאלה. "את זה לא היה ניתן להעלות על הדעת עם שולץ", אמרו העובדים, "הוא הביא איתו גינונים של דייקנות, שמירת מרחק וקפדנות. אבל עם זאת הוא נחשב עד לפרישתו לכוח עבודה חשוב עבור נובו ולא פלא שתמיד אחרי פרישה מצא לעצמו עבודה חדשה בעלת אתגר ומתגמלת היטב".

   

  המוח החריף של שולץ, כפי שהגדיר זאת מנהלו בנובו נורדיסק, הוא זה שגם משך חברות אחרות לבקש את שירותיו. מאז שנת 2007 מכהן שולץ כדירקטור בענקית הצעצועים הדנית לגו, ומ־2010 הוא גם מכהן כיו"ר חברת המשקאות ומבשלת הבירה הדנית, רויאל יוניברו.

   

  למרות הנוקשות שמאפיינת אותו בעבודתו, בחייו הפרטיים לשולץ יצא שם כמי שהמנוחה חשובה לו, כמו גם חיי משפחה וחברה עשירים. לצד החיבור התמידי שלו למייל מהעבודה, צוין בכתבה אודותיו, הוא מתואר כמי שיודע לארגן את מתנות חג המולד לקרוביו או מסיבות מחזור לחבריו מימי בית הספר. בהתייחס לאופיו הניגודי בעבודה ובחיים שמחוצה לה, אמר שולץ בראיון ל־Berlingske Business בשנת 2014: "אני חושב שזה משקף כמה אני מעורב חברתית. אני אוהב להיות עם העמיתים שלי ולדבר עם אנשים, עם כל מי שבחברה, לא משנה באיזה דרג הוא. אין שום הבדל מבחינתי".

   

  בחייו הפרטיים שולץ (56) נשוי בשנית למריאן, איתה התחתן בשנת 2013. לשניים שבעה ילדים משותפים בגילי 17־26, שלושה מהם מנישואיו הראשונים. אחד מתחביביו הוא טיולים ברחבי העולם עם משפחתו, כשהם נוהגים לבלות גם בבית הנופש שרכשו באיטליה.

   

  סימן לאהבת חיי המותרות ניתן למצוא גם כאן בישראל, כאשר לאחרונה רכש שולץ דירה באחד הפרויקטים הכי יוקרתיים במדינה המתנשא מעל מלון W ביפו לאחר שקיבל הנחה של 10% בתום מו"מ ממושך. שולץ שילם 6 מיליון דולר עבור הדירה הצפון־מערבית בקומה החמישית הנשקפת אל הים. דמי הניהול בפרויקט עומדים על 1,400 דולר שיאפשרו לו ליהנות גם מכל הפינוקים של המלון כמו בריכה, מכון כושר, מכבסה, שירות חדרים ובאטלר אישי בתוספת תשלום. גודל הדירה 230 מ"ר, והיא כוללת שתי מרפסות גדולות, שתי חניות, ארבעה חדרי שינה וחדר אירוח. היא תכלול מטבח יוקרתי וטכנולוגיית בית חכם. העסקה נעשתה על ידי חברת סותביס שסירבה להגיב לכתבה.

   

  רבים בסביבתו קיבלו בהפתעה את ההחלטה להשקיע בדירת היוקרה בישראל מחשבונו הפרטי. "הדבר מעיד על מחויבותו כלפי ישראל ועל רצונו להישאר כאן לאורך זמן", אמר מקורב לשולץ. בינתיים, עד המעבר הצפוי באפריל־מאי, הוא משתכן במלון נורמן בלב ת"א.

   

  רכישת הדירה, ביחד עם מכונית הלקסוס שהוצמדה לו (יד שנייה מהמנכ"ל לשעבר, כפי שתיאר שולץ עצמו), הביאו גם לביקורת על התנאים שלהם זכה שולץ בטבע שנדרשת לפטר מעל 1,700 עובדים בישראל.

   

  אבל שולץ לא הגיע לישראל כדי לחיות בה את החיים הטובים, אלא כדי להביא מהניסיון שרכש בשתי החברות הקודמות שבהן עבד. את הניסיון בעבודה עם חברה בינלאומית שמעסיקה מעל 40 אלף עובדים (נובו נורדיסק) ואת הניסיון בהבראה מהירה של חברה במשבר (לונדבק) הוא ינסה כעת לנצל כדי להבריא את טבע, שנמצאת בשפל הגדול ביותר ב־116 שנותיה.

   

  תעודת זהות

  גיל: 56

  השכלה: תואר בכלכלה ובמדעים מאוניברסיטת קופנהגן

  מצב משפחתי : נשוי בשנית, אב ל־ 7

  מגורים: מלון נורמן בת"א, רכש דירת יוקרה בפרויקט W ביפו

  רכב: לקסוס

   

  הפינוקים של קאר שולץ

  מענק חתימה- 20 מיליון דולר במזומן 

  מניות ואופציות בחתימה - 13.5 מיליון דולר

  שכר שנתי - 2 מיליון דולר

  מענק שנתי מבוסס ביצועים - 140% מהשכר השנתי, ועוד 6 מיליון דולר באופציות

   

  Roee.bergman@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 17.12.17 , 19:44